75 yaşındaki hasta tutuklu hayatını kaybetti

Muş’un Malazgirt ilçesinde 3 yıl önce tutuklanan 75 yaşındaki emekli öğretmen Takiyettin Özkahraman, tahliye edilmeden hayatını kaybetti.

Özkahraman, önceki gün tutuklu bulunduğu Patnos L Tipi Cezaevinde fenalaşması üzerine ambulansla Patnos İlçe Devlet Hastanesine kaldırılmış, daha sonra buradan da Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Dursun Odabaşı Hastanesine sevk edilerek tedavi altına alınmıştı.

Özkahraman, solunum ve akciğer yetersizliği nedeniyle tedavi gördüğü hastanenin yoğun bakım servisinde yaşamını yitirdi.

Özkahraman, 2014 yılında Barış ve Demokrasi Partisinin (BDP) Malazgirt İlçe Başkanlığı görevini yürütmüştü.

Yaşamını yitiren Özkahraman’ın kardeşi Sadullah Özkahraman, ağabeyinin tutuklanmadan önce herhangi bir rahatsızlığının bulunmadığını dile getirdi.

Ağabeyinin cezaevinde iki ay önce rahatsızlıklarının başladığını anlatan Özkahraman, “Ağabeyim birçok kez cezaevinde fenalaştı ama hastanede tedavi altına alınmadı. Çoğu zaman da ağrı kesici ilaçlar verilip, koğuşa geri getiriliyordu.  Yada hastaneye götürülüp aynı gün cezaevine geri getiriliyordu. Koronavirüs nedeniyle ağabeyimi her hastane dönüşü 14 gün boyunca tek kişilik koğuşa almışlardı.  İyi bir hastanede tedavi edilmesi gerekiyordu.  Daha önce de getirildiği Van Devlet Hastanesi'nde doktorlar anjiyo yapılması gerektiği söylemiş ama hastaneye getirip de tedavi etmemişler. Bu nedenle dün fenalaşarak hastaneye kaldırıldı. Akciğer yetmezliği ve solunum sıkıntısı çekiyordu.” dedi.

Adalet Bakanlığı’na ağabeyinin infazının ertelenmesi için iki defa dilekçe verdiklerini de ifade eden Özkahraman, ancak dilekçelerinin dikkate alınmadığını söyledi.

MA


PAYLAŞ