Akkuyu Santrali işçilerinden eylem

AA

Mersin Akkuyu Nükleer Santrali inşaatında çalışan işçiler, eylem yaptı. Aylardır maaşlarını alamadığını ve servis konusunda sıkıntı yaşadıklarını söyleyeN işçiler, Akkuyu'da yol kapatıp eylem yaptı. Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Mersin Milletvekili Alpay Antmen "Akkuyu Nükleer Santral inşaatı önce doğayı, şimdi de işçileri vurdu. Yarın tüm Mersin'i vuracak" ifadelerini kullandı.

'KORONAVİRÜS SALGINI BAŞLADIĞINDAN BERİ İNŞAAT HİÇ DURMADI'

Antmen, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, Akkuyu'da inşaatın Kovid-19 sürecinde dahi devam ettirildiğini belirterek "Koronavirüs salgını başladığından beri inşaat hiç durmadı. Birçok işçi sağlıksız ortamda çalıştırıldı. Hastalığa yakalanan işçiler var. Doğru dürüst test dahi yapılmadı. 6 bine yakın işçi şu anda hastalık riski ile karşı karşıya. Bu yetmezmiş gibi ne maaşlarını alabiliyorlar ne de doğru  dürüst bir servis olanağına sahipler. Bunun adı zorbalıktır, köleliktir ve sömürüdür. İşçilerin canı ranta ve inşaata kurban ediliyor. Akkuyu Nükleer İnşaatını derhal durdurun. Katliamlara son verin" dedi.

'DAHA ŞİMDİDEN MERSİN AKKUYU'YA BİR BOMBA DÜŞMÜŞ GİBİ'

Antmen, Mersin Akkuyu'da çok büyük bir doğa katliamı yaşandığının altını çizerek "Daha şimdiden Mersin Akkuyu'ya nükleer bir bomba düşmüş gibi. Binlerce ağaç kesildi. Hayvanlar yerinden oldu. Önce doğa şimdi de işçiler bu katliamdan nasibini aldı. Yarın bir patlamada yaşanacak felaket Çernobil'i bile aratır. Reaktörün geleceği kısım kendi kendine iki kere çatladı. Orası deprem bölgesi. İnşaat alanının altı bataklık. Tüm  Mersin saatli bir nükleer bombanın üzerinde duruyor" ifadelerini kullandı.

Evrensel


PAYLAŞ