Kocaman'ın nikah şahitleri dikkat çekti

Fotoğraf: AA

Ankara Cumhuriyet Başsavcısı Yüksel Kocaman, Ayça Dursun ile dünyaevine girdi. Çiftin nikah şahitleri ise dikkat çekti. Sheraton Otel'de düzenlenen törende Kocaman ve Dursun'un nikahını Altındağ Belediye Başkanı Asım Balcı kıydı. 

Çiftin nikah şahitleri Yargıtay Başkanı Mehmet Akarca, Danıştay Başkanı Zeki Yiğit, Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler, Yüksek Seçim Kurulu Başkanı Muharrem Akkaya, Hakimler ve Savcılar Kurulu 1. Daire Başkanı Halil Koç, Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu ile Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu oldu. Nikahın ardından Belediye Başkanı Balcı, evlilik cüzdanını Yargıtay Başkanı Akarca'ya verdi. Çifte mutluluklar dileyen Akarca, nikah cüzdanını çifte uzattı. Nikaha ayrıca çok sayıda hakim, savcı, yargı mensubu da katıldı. 

NE OLMUŞTU?

CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu Periscope üzerinden yaptığı canlı yayında “Ankara Cumhuriyet Başsavcısı nişanlanmış, mutluluklar diliyorum ama bu insanların davranışlarına özan göstermesi lazım. Bodrum’da nişanlısıyla tatile gidiyorlar ama yalanlanmayan habere göre havaalanından otele helikopter ile gidiyor. Bu ne özensizlik!” demişti. 

BEŞTAŞ: MAAŞI NE KADARDIR?

HDP Grup Başkanvekili Meral Danış Beştaş ise Adalet Bakanı Abdülhamit Gül'ün yanıtlaması istemiyle soru önergesi hazırlamıştı.

Beştaş, önergede "Ankara Cumhuriyet Başsavcısı Yüksel Kocaman’ın nişanlısı ile Bodrum’da yaptığı tatilde çektirdiği fotoğrafların sosyal medyada paylaşılması çeşitli tartışmaları da beraberinde getirmiştir. Çünkü söz konusu paylaşımlarda başsavcının tatil yaptığı otelin etiketlenmiş olması otelin tek gecelik fiyatını da ortaya çıkarmıştır. Ortalama bir savcı maaşının 12 bin ile 15 bin TL arasında seyrettiğin nazara alındığında tek bir gecelik konaklama bedeli 9 bin TL olan otelde gerçekleşen tatilin maliyeti soru işaretleri doğurmuştur. Başsavcının otele özel bir helikopterle gitmiş olması akıllara Zekeriya Öz’ün Dubai tatilini getirmiştir. Diğer yandan Yüksel Kocaman’ın; Cumhurbaşkanının Pınarhisar Cezaevinde kaldığı dönemde cezaevi savcısı olduğu ve cezaevinde düzenlenen mangal partisine de katıldığı bilinmektedir. Ayrıca geçtiğimiz yıl AİHM tarafından Selahattin Demirtaş lehine verilen ihlal kararının verildiği günün akşamı Başsavcının Cumhurbaşkanı ile sarayda bir görüşme gerçekleştirmiş olması da hala hafızalardadır. " ifadelerinde bulunarak şu soruları yöneltmişti:

Yüksel Kocaman’ın geçmişte Pınarhisar Cezaevi savcısı olması ile Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı görevine atanması arasında bağ var mıdır?

Cumhuriyet Başsavcısının maaşı ne kadardır?

Demirtaş hakkındaki AİHM kararının açıklandığı 20 Kasım 2019 günü Cumhurbaşkanı Ankara Cumhuriyet Savcısı Yüksel Kocaman ile ne görüşmüştür?

Bu görüşmenin ardından Demirtaş hakkında verilen tüm tahliye kararlarına rağmen tutukluluğunun devamının sağlanması bu görüşmenin neticesi midir?

Yüksel Kocaman’ın Cumhurbaşkanı ile AİHM kararıyla eşzamanlı olarak gerçekleştirdiği görüşme ihsası rey değil midir?

Figen Yüksekdağ ve Selahattin Demirtaş’ın iddainamalerinin bir yıldır tamamlanmamış olması, cezaevinde bulunma sürelerini uzatma amacını mı taşımaktadır? 

Yüksel Kocaman’a sağlanan lüks tatil olanağı, Demirtaş ve Yüksekdağ kararlarının bir ödülü müdür?

Yüksel Kocaman hangi şartlar dâhilinde helikopterle lüks otelde tatil gerçekleştirmiştir?

AA, Tükenmez Haber

 


PAYLAŞ