İşe gitmeye zorlayan patrona ceza 

AA

Çin'in Vuhan kentinde ortaya çıkan koronavirüs nedeni ile İngiltere'de dün 27 kişi hayatını kaybetti. Ülkede dün 4 bin 422 yeni vaka kaydedildi. İngiltere'de hükümet, koronavirüs salgınının yayılmasını önlemek için karantinayı ihlal edenlere cezaları artırdı. Cezalar bin sterlinden başlayacak, ihlalin tekrarlanması ve yüksek risk içermesi halinde 10 bin sterline çıkacak. 

'KARANTİNADA KALMASI GEREKEN HER BEŞ KİŞİDEN DÖRDÜ KURALLARI DELİYOR'

İngiltere’deki uzmanlara göre, karantinada kalması gereken her beş kişiden dördü kuralları deliyor. 28 Eylül’de yürürlüğe girecek yasa kapsamındaysa, kurallara uymayanlara ilk seferde 1000 sterlin (9 bin 760 TL) para cezası verilecek. Suçu tekrarlayan kişilere ve yüksek riskli ihlallerde bulunduğu tespit edilenlere kesilen ceza 10 bin sterline kadar çıkabilecek.

İŞE GELMEYE ZORLAYAN İŞVERENLERE DE BENZER MİKTARLARDA CEZA KESİLECEK

İngiliz hükümeti, yeni önlemler kapsamında karantinada kalması gereken kişileri işe gelmeye zorlayan işverenlere de benzer miktarlarda ceza kesecek. En yüksek cezaların, çalışanları işe gelmeye zorlayan patronlar başta olmak üzere, başkalarının izolasyonunu engelleyen kişilere verileceği açıklandı.

DÜŞÜK GELİRLİYE PARA YARDIMI

Ayrıca, düşük gelirli olup izolasyonda kalması gereken ve evden çalışamayan kişilere 500 sterlin yardım yapılacak.

JOHNSON: BU SAYEDE KİMSE BU DURUMUN CİDDİYETİNİ HAFİFE ALMAYACAK

İngiltere Başbakanı Boris Johnson, yeni kuralları açıkladığı konuşmasında “Bu sayede kimse bu durumun ciddiyetini hafife alamayacak. Yeni kurallar, virüsü kapmanız veya temas nedeniyle izole olmanız gerektiğinde bunu yasal olarak yapmak zorunda olduğunuz anlamına geliyor” dedi.

Duvar


PAYLAŞ