10 Ekim Ankara Katliamı davası yarın görülecek

10 Ekim Ankara Katliamı davasının 16 firari sanık yönünden yargılandığı yarın yeniden görülecek. Dava öncesi konuşan Avukat İlke Işık, “Bu adamlar o zaman bırakılmasaydı, bu katliamı konuşmuyor olacaktık" dedi.

İlke Işık, süren duruşmalarda gelmeyen belgeler ve bulunmayan firari sanıkların durumuna ilişkin Mezopotamya Ajansı’ndan Berivan Altan'a konuştu.

Ankara’da 10 Ekim 2015 tarihinde IŞİD tarafından yapılan canlı bomba eyleminin ardından 16 firari sanık (İlhami Balı, Savaş Yıldız, Edremit Türe, Deniz Büyükçelebi, Yakup Selağzı, Kasım Dere, Nusret Yılmaz, Mustafa Delibaşlar, Walentina Slobodjanjuk, Muhammet Zana Alkan, Ömer Deniz Dündar, Cebrail Kaya, Ahmet Güneş, Kenan Kutval, Bayram Yıldız, Hasan Hüseyin Uğur) hakkında devam eden davanın 6’ncı duruşması yarın Ankara 4’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülecek.

Ankara 4’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’nde ana dava dosyasından ceza alan ve hakkında “insanlığa karşı suç” kapsamında yeniden dava açılan Erman Ekici’nin dava dosyası da birleştirilmişti.

‘BOŞ SANDALYELERLE 2018’DEN BERİ YARGILANMA YAPILMIYOR’

Önümüzdeki duruşmada yargılama açısından 5 yılda gelinen sürecin bir bilançosunun mahkeme salonunda anlatılacağını belirten Işık, ilk kez bir önceki celsede somut olarak firari sanıklardan 3’nün hangi kampta olduğuna dair bilgi geldiğini hatırlattı. Davanın tüm kovuşturma aşamasında avukatların ısrarıyla bazı belge ve bilgiler edinebildiğini kaydeden Işık, “Bu cevapta onlardan biriydi. Gelen cevaplarda İlhami Balı, Mustafa Delibaşlar, Cebrail Kaya’nın hangi kamplarda olduğuna dair cevaplar geldi. Buna dair taleplerimiz oldu. Bunların neredeyse hepsini mahkeme reddetti. Kırmızı bültenleri var. Son durumun bu bültenlere eklenerek, bir bilgi gelmesi biçiminde bir ara karar kurdu. Ancak o da gelmiş değil. Boş sandalyelerle 2018’den beri bir yargılama yapılıyor” dedi.

‘HALA 35 KİŞİ HALA BULUNMUŞ DEĞİL’

Dosyada var olan ve hala bulunamayan 35 tane X ve Y şahısları olduğunu aktaran Işık, şöyle devam etti:

“Bunlar bulunmadan savcılık tarafından hazırlanan iddianame ile yargılama yapılıyor. Bunların hepsi katliamın planlayıcısı, böyle korkunç bir iddianame hazırlanmış. Her itirazımıza rağmen bu iddianameye inanan bir mahkeme ve bunun üzerinden yargılama yapıldı. Daha önce IŞİD’lileri yakalamayan yani onlara hukuku sonsuz müsamaha ile yapılan uygulama şimdi onları bulmamaya uğraşıyor. Kendi verdikleri bilgi, ‘excel listesi var’ diyorlar ama mahkeme bunu talep etmiyor.”

 


PAYLAŞ