Yılmaz Güney Sineması süs havuzuna çevriliyor

Batman Belediyesi tarafından 2004 yılında Turgut Özal Bulvarı’nda kurulan, 2016’da atanan kayyum tarafından kapısına kilit vurulan Yılmaz Güney Sineması’nın süs havuzuna çevriliyor.

Yılmaz Güney Sineması 30 Ocak 2017’de elektrik kontağından çıktığı ileri süren bir yangında küle dönmüştü.

Kent halkı ve siyasetçilerin “sinema olarak kalması” yönündeki talepleri kayyum tarafından görmezden gelindi. Kayyum yönetiminin “Cami mi, sinema salonu mu, yeşil alan mı” şeklinde daha önce yaptığı anket çalışması, kamuoyunda büyük tepki toplamıştı.

MA’da yer alan habere göre, bir önceki kayyumun bıraktığı 307 Milyon TL tutarındaki borç nedeniyle sinemanın planlaması 2020’ye bırakılırken, 23 Mart 2020 tarihinde atanan yeni kayyumla proje tekrar rafa kaldırıldı. Sinemanın kurulu bulunduğu arazi uzun bir süre çitlerle çevrili durumdaydı.

Son birkaç gün içinde çitler kaldırılırken, alanın Atatürk Parkı’na dahil edilmek istendiği belirtiliyor. Belediye kaynaklarından edinilen bilgiye göre, sinemanın bulunduğu alan parka dahil edilerek süs havuzu yapılacak. Bu kapsamda kazı çalışmaları başlatılan alanda su boruları döşenmeye başlandı.

Görevden alınan Belediye Eş Başkanı Songül Kormaz, “Yılmaz Güney Sineması sadece bir salon değil kent ile özdeşleşen bir alandır. O yüzden oranın yapılması için çalışma başlattık. Kurumlarda devamlılık esastır ve yüzden sinemanın yeniden inşa edilmesi gerekiyor” dedi.


PAYLAŞ