Kanal İstanbul yürüyüşü ‘genel ahlak’ gerekçesiyle engellendi

Fotoğraf: Evrensel

İstanbul’da deprem riskine rağmen yapılmasına onay verilen Kanal İstanbul projesi protesto edildi.

Ya Kanal Ya İstanbul Koordinasyonu, İstanbul ve Marmara'nın dokusunu tahrip edecek Kanal İstanbul projesine karşı Yeniköy'den Karaburun'a yürüyüş yapma kararı aldı.

Yürüyüş için sabah saatlerinde Şişli, Küçükçekmece, Kadıköy ve Avcılar'da araç bekleyen vatandaşlar engellemeyle karşılaştı.

Vatandaşları yürüyüşün başlayacağı noktaya götürecek olan İstanbul Büyükşehir Belediyesine ait araçlar buluşma noktalarında ‘eksik evrak’ gerekçesiyle bağlandı.

Ardından yürüyüşün İçişleri Bakanlığı'nın kararıyla engellendiği duyuruldu.

Evrensel’de yer alan habere göre, Koordinasyon tarafından yapılan açıklamada yürüyüşün pandeminin yanı sıra "milli güvenlik, kamu düzeni ve genel ahlak" gibi gerekçelerle engellendiği belirtildi.

Koordinasyon üyeleri yürüyüşün yapılacağı köylerde yaşayan vatandaşların da jandarma tarafından tehdit edildiğini belirtti.

‘YÜRÜYÜŞÜ DEĞİL, KANALI ENGELLEYİN’

Engellemenin ardından Ya Kanal Ya İstanbul Koordinasyonu üyeleri buluşma noktalarında açıklama yaptı.

Avcılar buluşma noktasında gerçekleştirilen açıklamada CHP Milletvekili Dr. Ali Şeker konuştu. “Biliyorsunuz ki balıkların dili yok, ağaçların dili yok, doğanın dili yok, bizim de dilimiz olmasın, lal olalım istiyorlar” diyen Şeker sözlerini şöyle sürdürdü:

“Biz doğanın hakkını savunmaya devam edeceğiz, kör olmayacağız, dilsiz olmayacağıız, sağır olmayacağız. Çünkü bu proje Marmara Denizi’nin ölümü demek ve böyle bir cinayetin işlenmesine kimsenin sessiz kalmaması gerekiyor. Biz de buna sessiz kalmayacağız, bu engellemelere karşı her ortamda gerekli cevabı vereceğiz.”

Şişli ve Kadıköy’de yapılan açıklamalarda ise şöyle denildi:

“Rant Kanalı’nı yapmak isteyenler; Yeniköy, Karaburun gibi bölgede yer alan tüm köylerde verimli tarım arazilerini, önemli su kaynaklarını, meralarını, Kuzey Ormanlarını, kıyılarını yok etmek istiyorlar. Ülkede pandemi var sağlık sorunu var. Rant kanalı yerine yaşamı savunanlar engelleniyor. Ayasofya’da 300 bin kişi bir araya gelirken Pandemi yok muydu? Pandemi bahane, rant şahane. Biz İstanbullular olarak, vatandaşın evine el koyulmasına, susuz kalmaya, ormanların tamamen yok olmasına izin vermeyeceğiz.”

Kadıköy'de yapılan açıklama sonrası ise iki kişi gözaltına alındı.


PAYLAŞ