'Toplumsal cinsiyet' algılarını yıkan kadınlar anlatıyor (3)

DAHA FAZLA OKU

TÜKENMEZ HABER - Kadınlar dünyanın dört bir yanında, cinsiyetçi söylem ve politikalara meydan okumaya devam ediyor. 'Elinin hamuruyla erkek işine karışma' gibi söylemler ve baskılara karşı mücadele eden kadınların en fazla ayrımcılığa uğradığı alanların başında iş yaşamı geliyor. Kadınlar toplumda ‘erkek işi' olarak kodlanan birçok meslekte yer bulamazken, bazı kadınlar buna direnerek hem istedikleri mesleği yapıyorlar hem de ön yargıları kırıyor.

'Toplumsal cinsiyet kalıplarını' yıkan kadınların yer aldığı dosyamızın üçüncü konuğu 'Badanacı ablalar' olarak tanınan Cennet Kılınç ve Esra Çapar.

KHK ile görevlerinden ihraç edilen iki öğretmen, İzmir ve çevresinde badana, boya, taşınma ve yerleştirme işleri yapıyor. Kılıç ve Çapar, sorularımızı yanıtladı. 

- İnşaat sektöründe kadın olmanız nedeniyle bir sorunla karşılaştınız mı?

Bu işte henüz çok yeniyiz, henüz olumsuz bir durumla karşılaşmadık. Kadın olmamız birçok kişinin dikkatini çekti. Yaptığımız işten ev sahiplerinin de çok memnun kaldığını gördük ve azimle sarıldık bu işe.

- Cinsiyetinizden dolayı iş bulmakta zorlandınız mı?

Aksine, kadın olduğumuz için daha çok tercih ediliyoruz. Temiz ve titiz çalışıyoruz. Kadınlar, ustaların arkasından kapı, pencere ve prizlerdeki boyaları temizlemekten usanmışlar. Biz onlara sıfır leke ve arkamızdan kalıntı temizlememe garantisi veriyoruz. 

İnşaat sektöründe bize karşı bir ayrımcılıkla karşılaşmadık. Ama bu erkeklerin yaptığı bir iş olarak görüldüğü için ilk başta insanlara farklı geliyor. Ama zamanla alışıyorlar. Hatta bizimle çalışmak isteyen birçok erkek usta var. İnşaat sektörünün her aşamasında kadınlar olmalı. Çünkü; kadınlar daha nizami ve titiz çalışıyor.

'KADININ BU SEKTÖRDE OLMASI ÇOK İLGİNÇ GELİYOR'

- İnşaat sektöründeki kadın çalışanlara yaklaşımla ilgili ne söylemek istersiniz? 

Birçok sektörde olduğu gibi bakış açısı tabii ki tamamen olumlu demek çok zor. İnsanlar çok şaşırıyor. Kadının bu sektörde olması çok ilginç geliyor. Son işimizde apartmanda oturan bir kadın, 'Hiç kadın boya ustası görmedim hayatımda. Fotoğrafınızı çekebilir miyim?' dedi.

Tükenmez Haber

DAHA FAZLA OKU


PAYLAŞ

DİĞER YAZARLAR