Sağlık çalışanlarına şiddet protesto edildi

Ankara Keçiören Eğitim ve Araştırma Hastanesinde sağlık çalışanlarına yönelik saldırı, İstanbul Yedikule Göğüs Hastalıkları ve Göğüs Cerrahisi Eğitim Araştırma Hastanesinde çalışan sağlık emekçileri tarafından protesto edildi.

Evrensel’de yer alan habere göre, yürüyüş sonrası yapılan açıklamada, “Sağlık emek ve meslek örgütleri uzun yıllardır sağlıkta   yaşanan şiddetin nedenler, şiddete karşı alınacak önlemler konusunda kamuoyunu bilgilendirmekte, yöneticileri şiddeti durdurmak için sorumluluk almaya davet etmektedir” denildi. 

Sağlık emekçileri olarak sağlıkta şiddeti önlemede daha etkili olacak caydırıcı niteliğe sahip cezalar öngören kanun değişikliği tasarısı hazırlandığı, TBMM’de kabul edilip kanunlaşması için çaba gösterildiği hatırlatılan açıklamada “Gerekli önlemler alınmadığından Ankara Keçiören Eğitim ve Araştırma Hastanesinde dün sağlık emekçilerinin silahlı bir guruptan hem kendisini hem hastasını korumak için resüsitasyon odasının kapısına bedenleri ile yaptığı barikata tanıklık ettik. Yetkililere sormak istiyoruz; bizler saldırılardan korunmak için başımıza miğfer geçirip çelik yelek mi giyelim? Bir canı daha hayatta tutmak için canhıraş çalıştığımız ortamlarda silahın ne işi vardır?” denildi.

Eli silahlı çetelerin sağlık kuruluşlarına bu kadar kolay girmesinin, terör estirmesinin arkasında yatan nedenin başta kamu otoritesi olmak üzere toplumun silahlanmayı normal bir olgu gibi görmesini sosyal bir sorun olarak ele almayan anlayış olduğu vurgulanan açıklamada şöyle denildi:

“Ankara Keçiören Eğitim ve Araştırma Hastanesinde yaşananlar bütün bunlardan bağımsız değildir. Silaha ulaşmanın kolaylaştırıldığı ülkede şahısların o silahı evinin vitrininde saklamayacağını ve bir gün mutlaka toplumun huzurunu bozmak üzere o silahı eline alacağını öngörmemek bu kadar zor olmamalıdır. Çocuklarımıza pandemi şartlarında doya doya sarılmadan her nöbete gittiğimizde şifa vermek için çabaladığımız insanlar tarafından iş yerimizde ve hiçbir yerde şiddete uğramayı, öldürülmeyi kabul etmiyoruz. Sağlık kurumlarında şiddetin kanıksanmasını, normalleştirilmesini kabul etmiyoruz. Sağlığı korumak, hayat vermek üzere kurulmuş bir mesleğin mensuplarının şiddete uğramasını, öldürülmesini kabul etmiyoruz.”

 


PAYLAŞ