'Şehir hastaneleri pandemiyle mücadelede çözüm değil'

İzmir Tabip Odası Başkanı Lütfi Çamlı, salgının üzerinden geçen 6 ayı ve inşası süren şehir hastanelerinin durumunu değerlendirdi. Çamlı, "Sağlıkta özelleştirme politikaları sonucu yapılan şehir hastaneleri pandemiyle mücadelede bir çözüm olmayacak" ifadelerini kullandı. Sağlık Bakanlığı tarafından açıklanan verilere göre, Türkiye'de koronavirüs nedeni ile 7 bin 785 kişi hayatını kaybetti. Ülkede 309 bin 790 kişiye koronavirüs teşhisi kondu. 

'HALK SAĞLIĞI AÇISINDAN ŞEHİR HASTANELERİNİN HİÇBİR FONKSİYONU YOK'

Şehir hastanelerinin, sağlıkta özelleştirme politikalarının bir sonucu olduğunu vurgulayan Çamlı, halk sağlığı açısından şehir hastanelerinin hiçbir fonksiyonun olmadığını söyledi. Pandeminin bir halk sağlığı sorunu olduğunu ifade eden Çamlı, “Dolayısıyla koruyucu hekimlik müdahaleleriyle yok edilmesi gereken bir savaştır. Hasta olan kişileri hastanede tedavi ederek, pandemiyle mücadele olmaz ama Türkiye'de şuan bu yapılıyor. Birinci basamakta çok etkin bir hekimlik görevi yerine getirilemezse, hastaların tedavisi şeklinde ilerlemeye devam eder. Böyle bir pandemi mücadelesinin başarıya ulaşması mümkün değil" dedi.

'ÜÇ HASTANE AÇILSA DA SORUNU ÇÖZMEYECEKTİR'

Türk Tabipler Birliği'nin (TTB) ve bağlı odaların, kişilerin sahada tanısının konulmasını ve izole edilmesi gerektiğini ısrarla talep ettiklerini hatırlatan Çamlı, bu yapılmadığı için hastaların arttığını ve hastane yataklarının da dolma eğiliminde olduğunu kaydetti. Şehir Hastanelerinin sağlıkta yaşanan sorunlara bir çözüm getirmeyeceğinin altını çizen Çamlı, "Yüksek kiralarla, milyon dolarlık harcamalarla hayata geçirilecek bu sistem, geleceğimizi yok edebilir. Sağlığın bir hak olmaktan çıkıp, bir ticari faaliyet haline geldiğinin en net göstergesidir. İzmir'de de devam eden Şehir Hastanesi henüz açılmadı ama açılsa da pandemiyle mücadeleye katkısı olmayacaktır, sadece hasta yatak sayısına yeni yerler olur. Ancak burada bizim amacımız sahada müdahale etmek, kaynağında kontrol altına almak olmazsa bir değil, üç hastane açılsa da sorunu çözmeyecektir" diye belirtti. 

'SÜREÇ ŞEFFAF BİR BİÇİMDE İLERLETİLMEDİ'

Tabip odaları sürecinden başından beri katkıya sunmaya hazır olduklarını defalarca bildirdiklerini anımsatan Çamlı, şöyle devam etti: 

"Ancak ne Bakanlıktaki Bilim Kuruluna ne de yerellerdeki il Pandemi Kurullarına TTB ve Tabip Odaları alınmadı. Veriler paylaşılmadı, süreç şeffaf bir biçimde ilerletilmedi. Ama buna karşın gerek TTB, gerek yereldeki Odalar, kovid ile ilgili çalışma grupları oluşturdular ve süreci yakından takip ettiler."

'TTB HALKA UMUT OLMAYA DEVAM EDECEK'

Yaklaşık 100 bin üyesi olan TTB, 26 Eylül'de Ankara'da 72. Kongresini gerçekleştireceğine dikkati çeken Çamlı, sözlerini şöyle tamamladı: 

“Yeni süreçte TTB'den çok büyük bir beklentiler var. Bu seçimlerde daha güçlü, yenilenmiş bir şekilde seçeceğimiz TTB'nin başarılı çalışmalarına devam edeceğine yönelik inancımız tamdır ve TTB halka umut olmaya devam edecek." 

MA/ Sevda Aydın, Tükenmez Haber


PAYLAŞ