Taha Ün, Erdoğan için yazdığı kitabı toplatmış

Kolaj: Tükenmez Haber

Şimdilerde Gelecek Partisi lideri Ahmet Davutoğlu'nun ekibinde olan eski AKP'li Taha Ün, Erdoğan'a övgüler düzdüğü kitabı "100 Yıllık Terane"yi toplattığını açıkladı.

ERDOĞAN ÇİFTİ ŞAHİT OLMUŞTU

Sözcü yazarı İsmail Saymaz, bugün yayınlanan Terane adlı yazısında , bir zamanlar AKP'nin önde gelen isimleri arasında yer alan Ün'ün parti ile ters düşmesiyle yaşadığı dönüşeme değindi. Gözaltına alındığı sürece gelene kadar AKP'nin savunuculuğunu en önde yapan  Ün'ün nikah şahitliğini Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Emine Erdoğan yapmıştı.

'EVET' OYU İÇİN CANLA BAŞLA ÇALIŞTI

Ün'ün yazdığı kitabı da hatırlatan Saymaz, "Ekim 2016'da “100 Yıllık Terane” adlı ilk ve tek kitabını çıkardı. Kitapta, Sultan Abdülhamit ile Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın aynı medya operasyonlarına maruz kaldığını iddia etti. Küresel güçlerin iki lideri diktatör olmakla suçladığını ileri sürdü. Ün, gençlik ve spor il müdürlüklerine bağlı kurumlarda ve üniversite yurtlarında imza günü ve söyleşilere davet edildi. AK Partili belediyeler tarafından şehir şehir dolaştırıldı. Tastamam 120 bin kitap basıp sattı. Taha Ün, Türkiye'nin cumhurbaşkanlığı sistemine geçişini oylayan 16 Nisan 2017'deki referandumda “Evet” oyu için canla başla çalıştı" diye yazdı.

'TÜRKİYE'NİN HEDEF ALINDIĞINI DÜŞÜNÜYORDUM'

Kitabın akıbetini Ün'e sorduğunu belirten Saymaz'ın yazısında aktardığı kısım şöyle:

“O günlerde Sultan Abdülhamit ve Erdoğan'ın üzerinden Türkiye'nin hedef alındığını düşünüyordum. Bu operasyonu boşa çıkarmanın yolu olarak Erdoğan'ın etrafında kenetlenmeyi gerekli görüyordum. Şimdi böyle düşünmüyorum. Bu durumun iç politikada kullanılıp heba edildiğini fark ettim. Erdoğan toplumla ve muhalefetle kucaklaşması gerekirken, siyasi kutuplaşmaya yöneldi. Bu da Türkiye'nin çıkarlarına zarar veriyor.” 

'ÇOKTAN TOPLATTIM'

 “Siyasi yolculuğunun böyle sonuçlanacağını tahmin eder miydin?” “Kimse için etmezdim! Bizimki böyle bir kavga değildi” diye yanıt verdi. Peki ya, “100 Yıllık Terane” kitabı ne olacak? “O kitabı çoktan toplattım” dedi.

GÖZALTINA ALINDI

Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu'na yakınlığıyla bilinen Taha Ün, Gelecek Partisi'nin genel merkez açılışı için gittiği Ankara'da gözaltına alınmıştı. Gözaltına alınan Taha Ün daha sonra serbest bırakılmıştı. Ün, Twitter üzerinden yaptığı paylaşımda, "Yine hiçbir tebligat gelmeden, hiçbir telefon açılmadan bir sabah polis kapımıza dayandı. İfade vermeye gidiyoruz" demişti.

'YAKIŞMADI'

Ün serbest bırakıldıktan sonra Twitter'dan yaptığı paylaşımda detayları daha sonra açıklayacağını belirtti ve Memur Sen Genel Başkanı Ali Yalçın'ı etiketleyerek, "Ama şu kadarını söyleyeyim yakışmadı" ifadelerini kullanmıştı. Ün, daha önce de Sabah gazetesi yazarı Hilal Kaplan ve eşi Süheyb Öğüt’ün şikayeti üzerine gözaltına alınıp ifade vermişti. Taha Ün’ün “Pelikan örgütü” şeklindeki sosyal medya paylaşımları suçlama konusu yapılmıştı.

Tükenmez Haber


PAYLAŞ