‘HDP’yi hedef almasının sebebi ülkeyi yönetememesidir’

Halkların Demokratik Partisi Eş Genel Başkan Pervin Buldan, Kobanê eylemleri nedeniyle parti yöneticilerine yönelik operasyonlara tepki gösterdi.

HDP bileşeni olan partilerinin başkanlarının da katıldığı toplantıda konuşan Eş Genel Başkan Pervin Buldan, dün gerçekleştirdikleri Merkez Yürütme Kurulu (MYK) toplantısında yapılan operasyonları kapsamlı bir şekilde tartıştıklarını açıkladı.

Yapılan operasyonu ‘siyasi’ olarak vurgulayan Buldan, ‘Bu demokrasiye vurulan bir hançerdir. Türkiye demokrasisi, hukuk adalet ayaklar altına alınmıştır’ dedi.

Buldan’ın konuşmasından satır başları şöyle:

 “4 yılı aşkındır Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ hala cezaevindeler. 4 yılı aşkındır, milletvekillerimiz, belediye eşbaşkanlarımız hala tutuklu. O günden bugüne kadar o operasyonlar hız kesmeden devam etti. Siyasi soykırım operasyonlarına hiçbir şekilde ara verilmedi. HDP’nin, Kürtlerin tüm kazanımları gasp edilmeye çalışıldı. Belediye eşbaşkanları tutuklandı, belediyelerimize kayyımlar atandı, her gün yeni yeni operasyonlar gerçekleşti, il ve ilçe yönetimlerimizdeki arkadaşlarımız gözaltına alındılar, siyasetten uzak tutulmaya çalıştılar. Bu operasyonların dün itibariyle devam ettiğini belirtmekte yarar var. HDP yeni bir operasyonla karşı karşıya değil, HDP’ye yeni bir operasyon yapılmıyor. HDP’ye bu operasyon daha önce yapılan operasyonların devamıdır, bir darbe girişimidir. AKP’nin siyasi darbelerinin bir devamıdır aynı zamanda.

‘DEMOKRASİYE BİR HANÇER VURULDU’

Bu demokrasiye vurulan bir hançerdir. Türkiye demokrasisi, hukuk adalet ayaklar altına alınmıştır. Bu siyasi operasyonun amacı aslında bellidir. AKP hükümetinin Türkiye’yi yönetememesinden kaynaklı, yaşanan krizlerden kaynaklı kolay lokma olarak gördüğü HDP’yi bir kez daha hedef almasının sebebi ülkeyi yönetememesindendir. AKP bugün yürüttüğü hiçbir siyasette başarılı olamamaktadır.

 ‘TÜRKİYE HALKLARINA YAPILAN BİR ALGI OPERASYONDUR’

 Ekonomik krizin açlığın, sefaletin, yoksulluğun pandeminin savaş politikalarının tutmadığı bir süreçte yeni yeni gündemler yaratmaya çalışan AKP Hükümeti gaz meselesinde istediğini elde edememiş, Ayasofya ve İstanbul Sözleşmesi meselesinde istediğini elde edememiş, savaş politikalarında istediğini elde edememiş, şimdi farklı bir algı operasyonunu Türkiye halklarının önüne getirmeye çalışıyor. Bugün yapılan siyasi soykırım operasyonu, sadece HDP’ye yapılmamıştır, bu aynı zamanda Türkiye halklarına yapılan bir operasyondur. Türkiye halklarının bugün ekonomik krizden savaş politikalarından kaynaklı açlığın, yoksulluğun pençesine düşmesinden kaynaklı AKP Hükümeti, Türkiye halklarına yönelik bir algı operasyonu yapmaya çalıştığını biliyoruz.

‘BU PARTİYE 6 MİLYON İNSAN OY VERDİ’

Biz HDP olarak, biz Kürtler olarak, biz kadınlar olarak, biz muhalifler olarak sizin ağababalarınızı da gördük. Sizin bu coğrafyada, bu topraklarda Kürtlere nasıl zulüm ettiğinizi geçmiş dönemlerden biliyoruz. Kenan Evren, Tansu Çiller döneminden biliyoruz. Kürtlerin bu zulmü bu baskıyı bu şiddetini ilk defa yaşadığını düşünenler şunu bilsinler ki; Kürtler yıllardır bu zulümle karşı karşıya ama hiçbir zaman size baş eğmedi. Bugün de aynı kararlılıkla aynı şekilde ifade ediyoruz asla sizin oyunlarınıza yalanlarınıza boyun eğecek bir siyasi parti değiliz. Sizin yalanlarınıza kanacak bir siyasi parti tabanı yok karşınızda. Bu partiye 6 milyondan fazla insan oy verdi, umut tazeledi. Siz her seçimde kan kaybediyorsunuz, şimdi olası bir seçim ihtimaline karşı yeniden kazanmanın yol ve yöntemlerini arıyorsunuz.

Ama artık mızrak çuvala sığmıyor, Türkiye halkları ve toplumu sizi biliyor ve tanıyor. Kaybedeceksiniz, saldırdıkça kaybedeceksiniz, saldırdıkça Türkiye toplumu size başta seçimler olmak üzere demokratik ve hukuk çerçevesinde bunun hesabını mutlaka soracaktır. Zulmettiğiniz toplum, siyasi partiler, kadınlar bütün bu kesimler size bunun hesabını hukuk çerçevesinde ve seçim sandıklarında mutlaka soracaktır. Bundan hiç kuşkunuz olmasın.

 ‘HDP DİZ ÇÖKMEYECEK’

Eğer saldırı AKP’dense, mücadele muhalefette olmalıdır. Bugün daha fazla bir arada olmanın, daha fazla omuz omuza olmanın, daha fazla birlikte yürümenin yol ve yöntemleri bulunmalıdır. Türkiye halklarının hep birlikte kazanacağının inancımı ifade etmek istiyorum. Bizler kazanacağız. Bundan kimsenin kuşkusu olmasın. Ezilen herkes bu sürecin kazananı olacaktır. HDP, bu sürecin kazananı olacaktır, HDP baş eğmedi, baş eğmeyecektir; diz çökmedi diz çökmeyecektir bu da size dert olsun. “


PAYLAŞ