CHP'li Gürer: Şeker pancarında alım var fiyat yok

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, şeker fabrikalarının özelleştirilmesinin, şeker pancarının ekim alanlarının daralmasına ve çiftçilerin bu üründen uzaklaşmasına neden olduğunu ifade etti.

'EKİM ALANLARI DARALDI'

Niğde’nin Bor ilçesinde pancar üreticileriyle görüşen Gürer, şeker fabrikalarının özelleştirilmesinin, şeker pancarının ekim alanlarının daralmasına ve çiftçilerin bu üründen uzaklaşmasına neden olduğunu ifade etti. 2000’li yılların başında ülkede 400 bine yakın şeker pancarı üreticisi varken, şeker fabrikalarının özelleştirilmeye başlamasıyla birlikte bu rakamın 100 bin altına düştüğünü vurgulayan Gürer, ekim alanlarının da daraldığını ifade etti.

'TABAN FİYATIN BİR AN ÖNCE AÇIKLANMASI GEREKİYOR'

2018 yılına ait kampanya döneminde şeker pancarının ton fiyatının 235 lira olduğunu, 2019 yılında ise 16 polar için 300 liraya ve 20 polar için 360 liraya yükseltildiğini hatırlatan Gürer, geçen yıl taban fiyatın 1 Eylül’de açıklandığını ancak bu yıl eylülün son haftasına girilmesine rağmen taban fiyatın açıklanmamasının üreticiyi kaygılandırdığını ifade etti. Şeker fabrikalarının 21 Eylül’den bu yana pancar alımına başladığına dikkat çeken Gürer, “Üretici tarlasındaki şekerpancarını sökerek fabrikaya götürüyor. Ancak fabrikaya sattığı ürünün değerinin ne olduğunu halen kendisi de bilmiyor. Taban fiyatın bir an önce açıklanması gerekiyor” diye konuştu.

'PANCAR ÜRETİCİLERİNE PANDEMİ SÜRECİNDE OLSUN KULAK VERİLMELİ

Gürer; gübre, ilaç, tohum gibi girdilerin geçen yıla göre ciddi oranda arttığını, üreticinin pandemi koşullarına rağmen üretim yaptığını belirterek, “Bu artışlar dikkate alınarak 16 polar için ton başına en az 390 TL, 20 polar için de ton başına 490 TL taban fiyatı belirlenmesi gerekiyor. Her zaman göz ardı edilen pancar üreticilerine pandemi sürecinde olsun kulak verilmeli ve taban fiyatla ilgili beklentileri karşılanmalıdır” şeklinde konuştu.

Evrensel


PAYLAŞ