'Gözaltı ve operasyonlar derhal durdurulmalıdır'

Fotoğraf: Evrensel

Artvin'in Hopa ilçesinde Halkların Demokratik Partisi (HDP) üyeleri partilerine yönelik operasyonları protesto ederek gözaltına alınanların serbest bırakılmasını talep etti.

'AKP-MHP FAŞİZMİNE KARŞI OLANLARA, MUHALEFETE BİR GÖZDAĞIDIR'

Halkevleri’nin destek verdiği açıklamada HDP’ye sistemli operasyon ve saldırılar düzenlenlendiği ifade edilerek; “Dün gerçekleşen gözaltı ve tutuklamalar, hukuksuzdur keyfidir. AKP-MHP faşizmine karşı olanlara, muhalefete bir gözdağıdır." denildi. Operasyonun kınandığı açıklamada "Gözaltı ve operasyonlar derhal durdurulmalıdır. 2014 yılında gerçekleşen Kobane olaylarının sorumluları arasında gösterilen eski milletvekilleri, MYK üyelerimiz ve Kars Belediye Başkanımız hakkında daha önce soruşturma olmuş, ya takipsizlikle sonlanmış ya da beraat etmişlerdir. Hatta Kars Belediye Başkanımız 20 bin TL tazminat kazanmıştır” denildi.

'HDP'NİN SİYASİ İKTİDARIN HEDEFİ HALİNE GELMESİNİN SEBEBİ KARARLI VE CESUR TUTUMUDUR'

2014 yılında HDP MYK üyesi olan bugün de farklı alanlarda demokratik siyaset mücadelesi yürütenlerin, geçen hafta Erdoğan'ı ziyaret eden Ankara Cumhuriyet Başsavcısı tarafından başlatılan soruşturma kapsamında hukuksuz bir şekilde gözaltına alındığı dile getirilen açıklamada, "HDP, otoriter, baskıcı ve hukuk tanımaz iktidarın, nerede ve kime karşı gelişirse gelişsin zorba adaletsiz politikalarına karşı, tüm demokrasi güçleriyle birlikte cesaretle karşı durmuştur. HDP’nin siyasi iktidarın hedefi haline gelmesinin sebebi de bu kararlı ve cesur tutumudur” denildi.

Evrensel


HDP

PAYLAŞ