D vitamininin Covid-19 riskini azalttığı tespit edildi

Çin'in Vuhan kentinde ortaya çıkan koronavirüs nedeni ile 998 bin 803 kişi hayatını kaybetti. Dünya genelinde 33 milyon 62 bin 174 kişiye koronavirüs teşhisi kondu. Amerika Birleşik Devletleri'nde (ABD) yapılan bir araştırma, D vitamininin koronavirüse karşı faydasını bir kez daha ortaya koydu. Araştırmaya göre, D vitamini koronavirüsten ölüm riskini iki kat azaltıyor. 

YÜZDE 51 ORANINDA AZALTIYOR

Araştırmada, Covid-19 nedeniyle hastanede tedavi gören, bazıları bilinç kaybı yaşayan ve ölen 235 kişinin kan örnekleri ve D vitamini seviyeleri ölçüldü. İncelemede, D vitamini seviyeleri yeterli (en az 30 (ng)/mL) olan 40 yaş üzeri hastaların ölüm riskinin, D vitamini eksikliği çeken hastalara kıyasla yüzde 51 oranında daha düşük olduğu tespit edildi.

'D VİTAMİNİ EKSİKLİĞİ ÇOK YAYGIN'

PLOS ONE dergisinde yayımlanan araştırmanın yazarı Michael Holick, kış aylarında gribal enfeksiyon ve korona enfeksiyonunu eş zamanlı geçirme riskinin bulunduğuna, bu nedenle ölüm ve komplikasyonların artabileceğine dikkat çekerek, “D vitamini eksikliği dünya çapında çocuklar ve yetişkinler arasında çok yaygın olduğu için herkesin Covid-19’la enfekte olmamak ve komplikasyon yaşamamak adına takviye alması gerekir” diye konuştu. 

Duvar, Tükenmez Haber


PAYLAŞ