Avustralya ve Yunanistan'dan HDP'ye yönelik operasyona tepki

AA

Avusturalya Sosyalist İttifakı ile Yunanistan Değişim Hareketi, Halkların Demokratik Partisi'ne (HDP) yönelik operasyona tepki gösterdi. 

'BU, HUKUKİ BİR MESELE KILIĞINDA OLAN AMA ESASEN SİYASİ AMAÇLI BİR SALDIRIDIR'

Avusturalya Sosyalist İttifakı’ndan yapılan açıklama şöyle:

“Sosyalist İttifak olarak Erdoğan rejiminin HDP’ye yönelik anti-demokratik saldırılarını kınıyoruz. 2014'teki bir protestoya ilişkin olarak 82 HDP temsilcisi hakkında gözaltı kararı çıkarıldı. Bu, hukuki bir mesele kılığında olan ama esasen siyasi amaçlı bir saldırıdır. Hedeflenenler arasında milletvekilleri, belediye başkanları ve parti liderleri yer alıyor. Bu, uzun süredir devam eden bir sindirme ve bastırma kampanyasının sadece en son göstergesidir. Avustralya hükümetini, bu son zorbalığı nedeniyle Türk hükümetini mümkün olan en güçlü şekilde kınamaya çağırıyoruz.”

'AB, CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN'IN YASADIŞI EYLEMLERİNE KAYITSIZ KALAMAZ'

Yunanistan’dan PASOK'un başını çektiği Değişim Hareketi de yaptığı açıklamada şu görüşlere yer verdi:

“HDP yöneticilerine dönük bu son gözaltılar ve baskı, Türk hükümeti ve Cumhurbaşkanı Erdoğan için demokrasi, insan hakları ve hukukun üstünlüğünün değerinin sıfır olduğunu bir kez daha kanıtlamıştır. 2014 yılındaki olaylar nedeniyle gözaltına alınan 82 kişi arasında HDP yöneticileri ve eski milletvekillerinin yanı sıra Kars Belediyesi Eşbaşkanı da bulunmaktadır. Ayrıca HDP’nin eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, 4 yıldır hukuksuz bir şekilde tutukludur. Değişim Hareketi, Türk rejiminin otoriterliğini ve keyfiliğini tartışmasız bir şekilde kınayan Avrupalı sosyalist ve demokratlarla sesini birleştiriyor. AB, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın yasadışı eylemlerine kayıtsız kalamaz. Türkiye halkının maruz kaldığı boğucu demokrasi kısıtlamasını ve Türk hükümetinin sistematik olarak gösterdiği uluslararası hukuka saygısızlığı ancak yaptırım yolu durdurabilir.”

Evrensel


HDP

PAYLAŞ