'Dünyaya Azerbaycan'ın yanında yer alma çağrısı yapıyoruz'

Fotoğraf: AA

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Azerbaycan-Ermenistan hattındaki çatışmaya ilişkin açıklamasında, "Tüm dünyaya işgale ve zulme karşı verdikleri mücadelede Azerbaycan'ın yanında yer alma çağrısı yapıyoruz" dedi.

Erdoğan, Twitter'da yaptığı paylaşımda, "Azerbaycan'a yönelik saldırılarına bir yenisini ekleyen Ermenistan, bölgede barışın ve huzurun önündeki en büyük tehdit olduğunu bir kere daha göstermiştir. Türk Milleti her zaman olduğu gibi bugün de tüm imkanlarıyla Azerbaycanlı kardeşlerinin yanındadır." ifadesini kullandı. 

Erdoğan açıklamasında şunları kaydetti: 

"Ermenistan’ın tahrikkar saldırganlığı karşısında gerekli ve yeterli bir tepki ortaya koyamayan uluslararası toplum çifte standardını bir kez daha göstermektedir. Yaklaşık 30 yıldır ihmalkar tutumunu sürdüren Minsk üçlüsü de çözüm odaklı davranmaktan maalesef çok uzaktadır.

Ermeni halkını, kendilerini felakete sürükleyen yönetimlerine ve onları bir kukla gibi kullananlara karşı geleceklerine sahip çıkmaya davet ederken, tüm dünyaya işgale ve zulme karşı verdikleri mücadelede Azerbaycan'ın yanında yer alma çağrısı yapıyoruz.

Bugün yaptığımız telefon görüşmesinde dirayetli ve kararlı duruşuna bir kez daha şahit olduğum Azerbaycan Cumhurbaşkanı kardeşim İlham Aliyev'e ifade ettiğim gibi, Türkiye "tek millet, iki devlet" anlayışıyla, Azerbaycanlı kardeşleriyle dayanışmasını güçlendirerek sürdürecektir."

NE OLMUŞTU?

Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev, "Ermenistan'ın başlattığı saldırı neticesinde şehit ve yaralılarımız var" demişti. Bunun üzerine Türkiye'nin Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada Azerbaycan'ın yanında olunduğu vurgulanmıştı. 

AKAR: ALÇAK SALDIRIYI KINIYORUZ

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar ise, "Alçak saldırıyı kınıyoruz.Toprak bütünlüğünü koruma mücadelesinde sonuna kadar Azerbaycan Türkü kardeşlerimizin yanında olacağız" ifadelerinde bulundu.

PAYLAN: KAZANANI OLMAZ

HDP milletvekili Garo Paylan ise, "Bu savaşın kazananı olmaz ama kaybedeni Ermeni ve Azeri halkları olacaktır. Ateşkesin sağlanması için sorumluluk alalım" dedi.

CHP: KARDEŞ AZERBAYCAN'IN YANINDAYIZ

CHP Grup Başkanvekili Engin Özkoç, da açıklamasında “Çatışma bir an önce bitirilmelidir. Kardeş Azerbaycan'ın daima yanındayız. Saldırılarda hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet diliyoruz” dedi.

Tükenmez Haber


PAYLAŞ