Azerbaycan'da Meclis'ten bazı bölgelerde savaş hali ilanı

Fotoğraf: AA

Ermenistan-Azerbaycan sınırında sivillerin de yaşamını yitirdiği çatışmalar sonucunda Azerbaycan Milli Meclisi, ülkenin bazı şehir ve bölgelerinde savaş hali ilan edilmesi kararı aldı. İki taraf da birbirini sivillere saldırmakla suçladı.

'BÜYÜK ÇAPLI SAVAŞIN EŞİĞİNDEYİZ'

Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan, televizyondan yayınlanan açıklamasında, "Azerbaycan'ın otoriter rejimi bir kez daha Ermeni halkına savaş ilan etti" dedi. Paşinyan sözlerini, "Güney Kafkasya'da sonucu belli olmayan büyük çaplı bir savaşın eşiğindeyiz" dedi.

AVRUPA'DAN TEPKİLER

Çok sayıda Avrupa ülkesi, Ermenistan ve Azerbaycan arasındaki çatışmanın durdurulmasını talep etti. Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas, yaptığı yazılı açıklamada, Ermenistan ile Azerbaycan arasında çatışmaların yeniden başladığına ilişkin haberlerden endişe duyduğunu belirtti. 

FRANSA 

Fransa Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Agnes von der Mühll, yaptığı yazılı açıklamada, ülkesinin, Dağlık Karabağ bölgesinde yaşanan çatışmalardan endişe duyduğunu belirterek, taraflara çatışmaları durdurma ve diyaloğu yeniden oluşturma çağrısında bulundu. 

İTALYA

İtalya Dışişleri Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, Azerbaycan ve Ermenistan temas hattındaki ciddi çatışmalardan endişe duyulduğu belirtildi.

Açıklamada, "İtalya, taraflara şiddete bir an önce son vermeleri ve özellikle de Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) himayesinde gerilimin daha da tırmanma riskini önlemek için her türlü çabayı göstermeleri çağrısında bulunuyor." ifadeleri kullanıldı.

TÜRKİYE'DEN AÇIKLAMALAR

Sosyal medya hesabından bir açıklama yapan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Ermeni halkını, kendilerini felakete sürükleyen yönetimlerine ve onları bir kukla gibi kullananlara karşı geleceklerine sahip çıkmaya davet ederken, tüm dünyaya işgale ve zulme karşı verdikleri mücadelede Azerbaycan'ın yanında yer alma çağrısı yapıyoruz" dedi.

Öte yandan Dışişleri Bakanlığı ise "Azerbaycan nasıl isterse, o şekilde yanında olacağız" dedi.

AA, Tükenmez Haber


PAYLAŞ