'Soruşturma açılacaksa, dosyayı 6 yıl bekletenlere açılmalı'

Fotoğraf: AA

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu gündemdeki 'Kobani soruşturması'na ilişkin "Akılları 6 yıldır neredeydi? Eğer bir soruşturma açılacaksa, dosyayı 6 yıl bekletenlere açılmalı. Ama amaç farklı. Vatandaşın dikkatini kime çekecek? Kobani'ye." dedi.

'EMRİ YERİNE GETİREN ERDOĞANDIR'

Sözcü gazetesinden Saygı Öztürk’ün aktardığına göre pazar kahvaltısını Ankara'da taksici esnafıyla yapan Kılıçdaroğlu, gündeme dair açıklamalarda bulundu.

İktidarın dış politikasını eleştiren Kılıçdaroğlu, şunları kaydetti:

“Bakın, kuzey Suriye'de YPG ayrı bir devlet kuruyor. ABD ve Rusya yanlarında. Peki, Erdoğan'ın buna hiç sesi çıkıyor mu? Suriye'nin parçalanmasını emreden (ABD Başkanı) Trump, emri yerine getiren de Erdoğan'dır. Erdoğan ses çıkarıyor mu?

Çıkarmıyor. Çünkü Erdoğan, mal varlığı nedeniyle eli kolu bağlanmış vaziyette. ABD'nin Suriye Özel Temsilcisi James Jeffrey ne demişti: ‘Türkiye, Suriye'de terör örgütlerine operasyon yapmayacak.' Erdoğan çıkıp ‘Doğruyu söylemiyor' dedi mi? Diyemedi, söyleyemedi. Çünkü Erdoğan, Büyük Ortadoğu Projesi'nin (BOP) eş başkanıdır.”

KOBANİ SORUŞTURMASI

Kılıçdaroğlu, Kobani soruşturmasını ise şöyle yorumladı:

"Akılları 6 yıldır neredeydi? Eğer bir soruşturma açılacaksa, dosyayı 6 yıl bekletenlere açılmalı. Ama amaç farklı. Vatandaşın dikkatini kime çekecek? Kobani'ye."

Bu operasyonun, CHP-İYİ Parti ittifakını dağıtmaya yönelik olduğuna ilişkin yorumlar yapıldığını yönelik hatırlatmaya da Kılıçdaroğlu, “Doğrudur. Millet İttifakı'nı dağıtmaya çalışıyorlar” diyerek yanıt verdi.
 

'BUNU SİNDİREMEYİZ'

ABD’nin Türkiye Büyükelçisi’nin ilaç açıklamalarıyla ilgili de konuşan Kılıçdaroğlu, “İlk kez yabancı bir ülke temsilcisi sanki kendi memuruymuş gibi Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin kapısını çaldı. ‘Benim ülkemin ilaç fabrikalarının ürettiği ilaçlardan aldınız, 2 milyar 300 milyon dolar borcunuzu ödeyin. Yoksa size ilaç vermeyiz' diyor. Düyun-u Umumiye'den bu yana ülkemizin böyle bir pozisyona düştüğünü kimse görmemişti. Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin, yabancı ilaç şirketlerinden aldığı 2 milyar 300 milyon dolarlık ilacın borcunu ödeyecek takati, gücü kalmadı. Bir ülkenin büyükelçisi, kapımızı çalıp ‘Paramı vermezsen ilaç vermem' diyorsa bunu sindiremeyiz. Bunu sindirecek olanlar devlet yönetemezler. T.C'yi bu duruma düşüren başka bir iktidar oldu mu?” ifadelerini kullandı.


PAYLAŞ