Azerbaycan'da kısmi seferberlik ilan edildi

Azerbaycan ile Ermenistan arasında başlayan Dağlık Karabağ gerilimi ikinci gününe girdi.

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev kısmi seferberlik ilan etti.

Azerbaycan Cumhurbaşkanlığı’ndan yapılan açıklamada, Aliyev’in ülkede kısmi seferberlik ilan edilmesine yönelik kararname imzaladığı belirtildi.

Öte yandan, Türkiye'nin Azerbaycan'a Suriye'den savaşçı götürdüğü iddiası Ermenistan devleti tarafından da dillendirildi.

Ermenistan'ın Rusya Büyükelçisi Vardan Toghanyan, Türkiye'nin 'Suriye'nin kuzeyinden yaklaşık 4 bin savaşçıyı Azerbaycan'a götürdüğünü' öne sürdü. Büyükelçi, bu kişilerin Dağlık Karabağ'da savaştığını iddia etti. Ermenistan Dışişleri Bakanlığı dün gece, bu yönde uluslararası basında çıkan haberlerin araştırıldığını duyurmuştu.

Azerbaycan ise bu iddiayı jet hızıyla yalanladı.

Azerbaycan Savunma Bakanlığı'ndan gerilime dair bu sabah yapılan açıklamada, Ermenistan ordusunun sabah saatlerinden itibaren Terter şehrine ateş açtığı belirtilerek "Ermenistan'ı son kez uyarıyoruz. Biz de önlem almak için karşılık vereceğiz" ifadeleri yer almıştı. Bununla birlikte, Azeri ordusunun Talış köyü etrafındaki bazı alanları Ermenistan güçlerindan aldığı da belirtilmişti.

Azerbaycan meclisi dün de, belirli bölgelerde 'savaş hali' ilan etmişti. Ermenistan da sıkıyönetim ilan ederek yedek askerleri çağırmıştı.

Duvar


PAYLAŞ