Grip aşısı bilgileri ‘ticari sır’ denilerek açıklanmadı

Fotoğraf: AA

Sağlık Bakanlığı, Türkiye’nin grip aşısı üreten firmalardan hangi ta­rihte, kaç doz aşı sipariş ettiğinin ‘ticari sır’ olduğu gerekçesiyle açıklamadı. Bakanlık, CHP Adana Milletvekili Burhanettin Bulut, bilgi edinme yasası kapsamında Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezine (CİMER) yaptığı başvuru ile yönelttiği Türkiye’nin ilgili firmalardan hangi tarihte, kaç doz grip aşısı sipariş ettiği sorusuna "ticari sır" gerekçesiyle cevap vermedi.

'SİSTEM ÜZERİNDEN CEVAP VERİLEMEMEKTEDİR'

Sağlık Bakanlığı Ekonomik Değerlendirmeler ve İlaç Tedarik Yönetimi Daire Başkanlığı; CHP’li Bulut’un sorusuna verdiği yanıtında “Başvurunuzda yer alan bilgiler, ticari bilgileri kapsadığından sistem üzerinden cevap verilememektedir” ifadelerine yer verdi.

'GÜVENSİZLİĞE NEDEN OLUYOR'

Bakanlık topu üretici firmalara atarken, Bulut’un, sağlık emekçi­leri için aşı ayrılıp ayrılmayacağı sorusunu da yanıtsız bıraktı.  Bu­lut konuyla ilgili yaptığı açıklamada, “Kaç doz aşı alındığı konusunda­ki soruya ticari bilgi olduğu gerek­çesiyle yanıt verilmemesi toplum­da güvensizliğe neden oluyor. Sü­recin kapalı yürütüldüğünü gösteri­yor" dedi.

'ŞEFFAFLIK'

Kendisinin TBMM Sağlık Komisyonu üyesi olduğunu anımsa­tarak “Bu, bize bu tür bilgilerin ve­rilmesi anlamında önem arz ediyor” diye konuşan Bulut, koronavirüs salgınıyla mücadelede en önemli konulardan birinin şeffaf­lık olduğunu söyledi.

FAHRETTİN KOCA NE DEMİŞTİ?

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, 10 Eylül tarihinde grip aşısına olan taleple ilgili yöneltilen bir soruya verdiği yanıtta  dünya genelinde grup aşısına ilgi ve talebin olduğunu gördüklerini, üretim yapan firmaların sayısının da arttığını söylemişti. Tüm dünyada bu kapasitede toplamda yüzde 20 oranında bu yıl artışın yaşandığını ancak talebin bundan daha fazla olduğunu söyleyen Koca, Türkiye’de ise bu anlamda geçen yıl talep ettikleri aşıdan daha fazlasını tedarik etmek üzere yoğun bir çaba içinde olduklarını dile getirmişti.

"Geçen yılların 3-4 katı oranında bu tedariği sağlama noktasında bir sonuç elde etmiş olacaklarını" aktaran Koca, şunları söylemişti:

"Önemli olan herkesin grip aşısını yapmak zorunluluğu içinde olmadığını bilebilir olmamız. Bununla ilgili bilim kurulumuz 'grip aşısı kimlere yapılmalı’ şeklinde bir çalışma yapıyor. Bunu önümüzdeki günlerde ya da bir iki hafta içerisinde açıklamış oluruz. Özellikle riskli olan, mutlak yapmasını düşündüğümüz hastalarımıza yapma noktasında bir sorun olmadığını söyleyebilirim. Bölge için de yaşlı nüfusun çok yüksek olmadığını, yüzde 4.8 oranında olduğunu biliyoruz. Bölgede de bu anlamda riskli hastalarımıza grip aşısını verme noktasında sorun yaşamayacağımızı rahatlıkla söyleyebiliriz"

Bianet, Tükenmez Haber


PAYLAŞ