HDP'li siyasetçilerin gözaltı süresi uzatıldı

6 yıl sonra açılan ‘Kobani soruşturması' kapsamında gözaltına alınan HDP'li siyasetçiler adliyeye çıkarıldı. Gözaltındakiler bugün öğlene doğru Ankara Adliyesi’ne getirildi. Soruşturma kapsamında savcılık tarafından gözaltı sürelerinin uzatılması istenen siyasetçiler, 3. Sulh Ceza Hakimliği’ne çıkarıldı.

Avukatların duruşmaya çıkmasına izin verilmeyeceği belirtildi.

HDP milletvekilleri Ayşe Sürücü ve Murat Çepni’nin de adliyede siyasetçilerle yapmak istedikleri görüşme, polisler tarafından engellendi. 

Duvar’da yer alan habere göre, Savcılık tarafından ek gözaltı süre talebinin ardından mahkeme çıkarılan siyasetçilerin gözaltı süreleri uzatıldı.  Siyasetçiler, tekrar Ankara İl Emniyet Müdürlüğü’ne götürüldü.

2014 yılındaki Kobane eylemleri gerekçe gösterilerek, 28 Eylül Cuma günü, daha önce yargılaması yapıldığı halde HDP üyesi 82 siyasetçi hakkında gözaltı kararı çıkarılmıştı.

HDP'li eski milletvekilleri Nazmi Gür, Ayla Akat Ata, Emine Ayna, Sırrı Süreyya Önder, Altan Tan, Ayhan Bilgen ile belediye başkanları ve MYK üyelerinin de aralarında olduğu isimler gözaltına alınmıştı.

KİMLER GÖZALTINDA?

 Gözaltında olan siyasetçilerin isimleri şöyle: HDP Kars Belediye Eşbaşkanı Ayhan Bilgen, HDP MYK üyesi Alp Altınörs, HDP Dış İlişkiler Komisyonu üyesi Nazmi Gür, eski milletvekili Ayla Akat Aka, HDP eski Diyarbakır Milletvekili Altan Tan, BDP eski Eş Genel Başkanı ve milletvekili Emine Ayna, İmralı Heyeti üyesi Sırrı Süreyya Önder, HDP eski MYK üyeleri Bircan Yorulmaz, Gülfer Akkaya, Berfin Özgü Köse, Dilek Yağlı, Can Memiş, Günay Kubilay, Bülent Parmaksız, Pervin Oduncu, İsmail Şengün ve Cihan Erdal, HDP eski Genel Saymanı Zeki Çelik, HDP RTÜK üyesi Ali Ürküt ve Prof. Dr. Emine Beyza Üstün.


PAYLAŞ