'İktidar, 120 milyar dolar rezervimizi heba etti'

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Sekreteri ve İzmir Milletvekili Selin Sayek Böke, sosyal medya platformu olan Twitter'dan yapmış olduğu paylaşımda, "İktidar, ekonomi bilimine ve gerçeklere sırtını dönüp 120 milyar dolar rezervimizi heba etti" ifadelerini kullandı.

Böke'nin Twitter'dan yaptığuı paylaşımlar şöyle:

"Kamu zararına dövizle hazine garantilerinde ısrar eden, Kamu Özel İşbirliği (KÖİ) müteahhitleri üzülmesin diye siper olan iktidar, önce şunların hesabını versin: Bugün TL, dolar karşısında 12 kuruş değer kaybetti. 1 yılda ödeyeceğimiz 176 milyar dolar dış borç sırf bugün 20 milyar TL arttı! İşte dışa bağımlılık.

İktidar, ekonomi bilimine ve gerçeklere sırtını dönüp 120 milyar$ rezervimizi heba etti. Güveni yıktı; paramız pul oldu. TL sadece Ağustos’tan bugüne %10 değer kaybetti, ve biliyoruz ki TL %10 değer kaybedince enflasyon 1,5 puan artıyor. Saray enflasyon yaratıyor, halk eziliyor.

Faiz düşürdüler olmadı. Faiz arttırdılar olmadı. Meselenin salt bir faiz politikası olmadığı çok açık. Acilen bu rantçı ve borç temelli ekonomik düzeni değiştirmemiz ve güçlendirilmiş parlamenter demokrasiye dönmemiz gerek. Bunu iktidar yapmaz! Ama biz halkla birlikte yapacağız!"

Tükenmez Haber


PAYLAŞ