Dört partiden Azerbaycan'a destek bildirisi

Azerbeycan ve Ermenistan arasında Karabağ'da yaşanan çatışmalara ilişkin ortak bildiri imzalayan Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP), Cumhuriyet Halk Partisi (CHP), Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) ve İyi Parti grup başkan vekilleri, Halkların Demokratik Partisi (HDP) tarafından imzalanmayan bildiride, Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) adına Azerbaycan ordusunun harekatına destek verdi.

“Türkiye Büyük Millet Meclisi olarak Ermenistan silahlı kuvvetlerinin bu defa 28 Eylül 2020 tarihinde Yukarı Karabağ cephe hattında ateşkesi ve uluslararası hukuku ihlal ederek ağır silahlar kullanmak suretiyle Azerbaycan mevzilerini ve sivil yerleşim yerlerini hedef alan saldırılarını en güçlü şekilde kınıyoruz” denilen bildiride, bu saldırının Ermenistan’ın, bölgede barış ve istikrarın kalıcı tesisi önündeki en büyük engel olduğunu Tovuz’daki saldırılarından sonra bir kez daha gösterdiği ifade edildi.

4 partinin imzaladığı bildiride, “TBMM olarak, uluslararası hukuktan kaynaklanan meşru müdafaa hakkını kullanarak halkını korumak ve toprak bütünlüğünü tesis etmek amacıyla Azerbaycan ordusu tarafından kendi öz topraklarında başlatılan karşı harekatı destekliyor, bunun 30 yıla yakın süredir Ermenistan’ın işgali altındaki Azerbaycan topraklarında yeniden Azerbaycan egemenliğinin, barış ve huzurun hakim kılınmasına giden yolu açmasını diliyoruz. Kardeş Azerbaycan’ın haklı davasında yanında olduğumuzu, Yukarı Karabağ ihtilafının BM Güvenlik Konseyi ve AGİT kararlarına uygun şekilde Azerbaycan’ın toprak bütünlüğü içinde barışçıl çözümüne desteğimizi yineliyoruz. Uluslararası camiayı, bugüne kadar Ermenistan’ın işgali ve sorumsuz saldırıları sebebiyle zarar gören Azerbaycan’ın yanında yer almaya davet ediyoruz. Bu vesileyle, Gazi Meclisimizdeki siyasi partiler olarak, şehit düşen Azerbaycanlı kardeşlerimize Allah’tan rahmet, gazilere acil şifa ve can Azerbaycan’a başsağlığı diliyoruz” ifadelerine yer verildi. 


PAYLAŞ