Ermenistan-Azerbaycan hattında çatışmalar sürüyor

Fotoğraf: AA

Ermenistan ve Azerbaycan arasında tartışmalı Dağlık Karabağ bölgesinde hafta sonu başlayan çatışmalar sürüyor.

Azerbaycan Savunma Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, Ermenistan’ın ‘Fuzuli-Cebrail ve Ağdere-Terter yönlerinde kaybettikleri mevzileri geri almak için saldırı girişiminde bulunduğu’ iddia edildi.

Fuzuli-Cebrail yönünde de sabah saatlerinde Ermenistan’a ait 1 tank ve 1 aracın imha edildiği, yaklaşık 10 askerin hayatını kaybettiği belirtilen açıklamada, şiddetli çatışmaların devam ettiği, öne sürüldü.

ERMENİSTAN: TÜRKİYE İHA GÖNDERDİ

Ermenistan Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, Türkiye'nin Azerbaycan'a askeri uzmanlar, F-16 uçakları ve insansız hava araçları gönderdiği belirtildi. Azerbaycan iddiaları reddetti.

Ermenistan Rusya Büyükelçisi Vardan Toghanyan, Türkiye'nin Suriye'den Azerbaycan'a yaklaşik 4 bin savaşçı gönderdiğini öne sürmüştü.

Azerbaycan Cumhurbaşkanı Yardımcısı Hikmet Hacıyev iddia için "saçmalık" dedi.

AFP'nin aktardığı habere göre Dağlık Karabağ yönetimi, Pazartesi günü 53 askerin daha hayatını kaybettiğini duyurdu. Böylece son iki günde hayatını kaybeden Dağlık Karabağ askerlerinin sayısı 84'e yükseldi.

Azerbaycan Başsavcılığı ise, Pazartesi günü iki Azeri sivilin öldüğünü duyurdu. Pazar günüyse beş sivilin öldüğü, 30 sivilin de yaralandığı belirtilmişti.

Azerbaycan'ın askeri kayıpları konusunda ise bir açıklama yapılmadı.

Ermenistan ve Azerbaycan, Dağlık Karabağ'da ilk ateşi karşı tarafın açtığını savunuyor. Ermenistan sıkıyönetim ve seferberlik, Azerbaycan ise kısmi seferberlik ilan etti.

Her iki ülke de karşılıklı saldırılarda sivillerin öldüğünü bildirdi.


PAYLAŞ