DİSK Yönetim Kurulu’ndan taciz açıklaması

DİSK Yönetim Kurulu, konfederasyonda örgütlenme uzmanı olarak çalışan F.I. hakkındaki taciz soruşturmasının ardından Örgütlenme Uzmanı F.I’nın konfederasyonla ilişkisinin sona erdirildiğini duyurdu.

DİSK tarafından yapılan yazılı açıklamada, “DİSK’in kadına yönelik şiddet ve taciz konusunda politikası ve tutumu nettir. Şubat 2020’de toplanan 16. Genel Kurulunda ana tüzüğünde toplumsal cinsiyet eşitliği doğrultusunda önemli değişiklikler yapan DİSK, İstanbul Sözleşmesi’nin kararlı savunucusudur. DİSK Uluslararası Çalışma Örgütünün 190 sayılı işyerinde taciz ve şiddetin önlenmesine dönük sözleşmesinin Türkiye tarafından onaylanması ve gereğinin yapılması için mücadele etmektedir. DİSK kadına yönelik şiddet ve tacizin toplumsal yaşamın tüm alanlarında ve işyerlerinde ortadan kaldırılmasını ısrarla savunmaktadır” ifadeleri yer aldı.

Açıklamada Temmuz 2020 başlarında DİSK çalışanı F.I hakkında gündeme gelen kadına yönelik taciz ve şiddet iddialarının DİSK Yönetim Kurulu tarafından ele alındığı belirtilerek “Yönetim kurulumuz iddiaları soruşturmak üzere kadınlardan oluşan bir soruşturma komisyonu oluşturmuş ve ayrıca soruşturma boyunca ilgili kişi tedbiren DİSK’ten uzaklaştırılmıştır. Son olarak, soruşturma komisyonunun çalışmalarını değerlendiren yönetim kurulumuz F.I’nın DİSK’le ilişkisinin kesilmesine karar vermiş ve DİSK ile ilişkisi sona erdirilmiştir” denildi.

DİSK üyesi sendikalara ve DİSK yöneticilerine dönük ithamların asılsız olduğu belirtilen açıklamada, “DİSK taciz ve şiddet konusunda gereğini yaptığı gibi DİSK’e dönük saldırılar karşısında da dimdik duracaktır. 16. Genel Kurulda büyük bir destekle seçilen yönetim kurulumuz DİSK ana tüzüğünde yer alan ilkeler doğrultusunda yoluna devam edecektir” ifadelerine yer verildi.

Tükenmez Haber


PAYLAŞ