TBMM 1 Ekim'de mesaiye başlıyor

Fotoğraf: AA

TBMM’nin 27. Dönem 4. Yasama Yılı, 1 Ekim 13.00'te Meclis Atatürk Anıtı'nda düzenlenecek törenle resmen başlayacak.

SALI GÜNÜ GRUP TOPLANTILARI YAPILMAYA BAŞLANACAK

TBMM Genel Kurulu, Meclis Başkanı Mustafa Şentop Başkanlığı'nda özel gündemle 14.00’te toplanacak. Şentop'un sunuş konuşmasından sonra Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, açılış konuşmasını yapacak. TBMM Genel Kurulu, 6 Ekim Salı günü açılmak üzere yeniden kapanacak. Öte yandan salı günü partilerin grup toplantıları da yapılmaya başlanacak.

AKŞAM RESEPSİYONU YAPILMAYACAK

Yasama yılı açılışına katılacak protokol ve davetli izleyiciler dışında, TBMM'ye ziyaretçi kabul edilmeyecek. Meclis Başkanlığı’nın yasama yılı açılışı dolayısıyla geleneksel olarak verdiği akşam resepsiyonu, Covid-19 pandemisi nedeniyle bu yıl yapılmayacak.

MECLİS GÜNDEMİ

Meclis'e 17 Ekim'e kadar 2021 yılı bütçe teklifi gelecek. TBMM Başkanlığı’na sunulacak bütçe önce TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda daha sonra TBMM Genel Kurulu’nda görüşülecek. Bütçe görüşmelerinin salgın nedeniyle Plan ve Bütçe Komisyonu toplantı salonu yerine daha geniş olan TBMM Tören Salonu'nda yapılması planlanıyor.

Gıda, Tarım ve Orman Alanında Bazı Düzenlemeler Yapılması Hakkında Kanun Teklifi ile Güvenlik Soruşturması ve Arşiv Araştırması Kanunu Teklifi, Meclis'in gündeminde yer alıyor.

Anayasa Komisyonu ve Adalet Komisyonu üyelerinden kurulu TBMM Karma Komisyonu, "nitelikli cinsel saldırı" ve "tehdit" suçlamasıyla hakkında fezleke düzenlenen, yasama dokunulmazlığının kaldırılması istenen Mardin Milletvekili Tuma Çelik'in dosyasını görüşmek için 2 Ekim 10.30'da toplanacak.

ANKA


PAYLAŞ