Ayhan Bilgen: Belediye Başkanlığı görevimden istifa edeceğim

Fotoğraf: AA

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından 2014 yılında düzenlenen 'Kobani eylemleri'ne yönelik yürütülen soruşturma kapsamında gözaltına alınan Kars Belediyesi Eş Başkanı Ayhan Bilgen, "İster tutuklayın, ister serbest bırakın, gözaltı sürem bitene kadar kayyım atanmamış olursa Belediye Başkanlığı görevimden istifa edeceğim" dedi.

'YENİ BİR YÖNETİM OLUŞTURULABİLİR'

Gözaltındaki HDP'li Kars Belediyesi Eş Genel Başkanı Bilgen, ifadeye gitmeden önce Twitter'dan bir açıklama yaptı. Belediye başkanlığı görevinden istifa edeceğini duyuran Bilgen, Meclis'teki partilerin uzlaşarak yeni bir yönetim oluşturabileceğini belirtti.

İstifasının, 'mevzinin terk edilmesi' anlamına gelmediğinin altını çizen Bilgen'in açıklaması şu şekilde:

"Ben demokrasicilik oynanacak yaşı geçtim. Türkiye’nin koşulları da oyun oynanacak bir ortama sahip değil. Keyfi gözaltılarla bir şehrin iradesi ile oynanmasına izin vermem. İster tutuklayın, ister serbest bırakın, gözaltı sürem bitene kadar kayyım atanmamış olursa Belediye Başkanlığı görevimden istifa edeceğim. Kars, kendisini yönetecek liyakattadır. 1,5 yıldır oy birliği ile karar alma olgunluğu gösteren bir mecliste 5 parti uzlaşarak yeni bir yönetim oluşturabilir. Herkes seçimlerde şehri yönetmeye talip olduğuna göre şimdi kimse sorumluluktan kaçmamalıdır. Bu bir mevzinin terkedilmesi değil, seçim kampanyasında söylediğimiz gibi ortak yönetimle demokrasi sınavının verilmesidir. Tutuklanırsam 3. kitabımı yazmak, tutuklanmazsam kooperatif çalışmalarına katkı sunmak, Belediye Başkanlığından daha az önemli değildir. Bu süreçte bize oy veren vermeyen tüm hemşerilerime, başta saha personeli olmak üzere tüm çalışma arkadaşlarıma TEŞEKKÜR ederim. Kars’ta bir kadın Belediye Başkanı ile yola devam edilirse, sadece siyasal değil, toplumsal bir eşik aşılmış olur. Hiçbir şey eskisi gibi OLMAMALI!"

NE OLMUŞTU?

Ne olmuştu?

Soruşturma kapsamında aralarında HDP'li eski milletvekilleri, belediye başkanları ve MYK üyelerinin de olduğu 82 kişi hakkında gözaltı kararı verilmişti. Gözaltındaki Kars Belediyesi Eş Başkanı Ayhan Bilgen'in zehirlendiği belirtilmişti. Bilgen ise "Hem buradaki görevliler hem de hastane personeli üzerlerine düşeni yaptı. Ama buradaki koşullarda aynı gıdaları almak, tedaviye imkan vermeyecektir" diyerek sadece sıvı tüketme kararı aldığını duyurmuştu.

Tükenmez Haber


PAYLAŞ