Bülent Uyguner hakkında tahliye kararı

10 aydır tutuklu bulunan HDP Parti Meclisi’nin eski üyesi Bülent Uyguner’in Çağlayan Adliyesi 32. ACM’de 4. duruşması görüldü. Uyguner yurt dışı yasağıyla tahliye kararı verildi.

'SİYASET YAPMAK SUÇ DEĞİLDİR'

"Bülent Uyguner'e Özgürlük" hesabından yapılan açıklamada Uyguner'in yurt dışı yasağıyla tahliye edildiği belirtildi. Devamında ise şunlar kaydedildi: 

"HDP'nin siyasi faaliyetleri illegalize edilerek Bülent Uyguner'e örgüt üyeliğinden ceza verildi. Bu kararı kabul etmiyoruz, siyaset yapmak suç değildir."

'SUÇ HALİNE GELDİ' 

Duruşma öncesi basın açıklamasında konuşan HDP İl Eş Başkanı Erdal Avcı "Hükümetin siyasetçisine reva gördüğü bu. Tüm bunlar muhalefeti baskı altına alma, sesini kısma, muhalif güçlerle halkın buluşmasını önlemek için bir faşizm politikasıdır. HDP olarak sadece parti üyelerimizi değil tüm muhalif güçleri, haksız gerekçelerle zindanlarda tutulan bütün yoldaşlarımızı yurttaşlarımızı savunmaya, onların sözünü ve fikirlerini haykırmaya devam edeceğiz. Umarız bugün bu mahkeme yanlış kararlardan vazçececek, arkadaşımızın tahliyesine karar verecek." denilmişti.

10 AYDIR TUTUKLU

HDP Parti Meclisi’nin eski üyesi Bülent Uyguner görevli olduğu Kocaeli İl Kongresi çalışmalarını yürütürken 25 Kasım 2019 tarihinde gözaltına alınmış ve tutuklu olarak yargılanmak üzere Kandıra F Tipi Cezaevi’ne gönderilmişti. Uyguner yaklaşık 10 aydır tutuklu bulunuyordu.

Tükenmez Haber


PAYLAŞ