İBB'de cinsiyet eşitliği masası kuruluyor

Fotoğraf: AA

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, Türkiye Kadın Girişimciler Derneği (KAGİDER) üyeleri ile görüşmesinde belediye bünyesinde "cinsiyet eşitliği masası" kurulması için talimat vereceği belirterek “Kurumumuzu eğer çağdaş bir seviyeye ulaştırmak istiyorsak, bu şarttır diye düşünüyoruz” dedi.

'ÇOK GERİLERDEYİZ'

İmamoğlu, KAGİDER’in sanal toplantısına katıldı. KAGİDER Başkanı Emine Erdem, İBB yönetiminden beklentilerini sıralayıp, taleplerini dile getirdi. İmamoğlu da konuşmasında cinsiyet eşitliği konusunun bütün dünyanın ortak sorunu olduğunu belirterek, 'Ülkemizde bunun şiddeti, oranı daha yükseklere çıkıyor. Zira temsiliyet, kadının ekonomiye katılımı, sahadaki ve siyasetteki etkinliği konusunda çok gerilerdeyiz. Bu, çok üzücü. Buna eğilmeden, özel bir kısım pozitif ayrımcılıklar yapılmadan bunun düzelme şansı yok” dedi.

KADIN HAK ETTİĞİ YERİ BULURSA TOPLUM HUZURLU OLUR

İstanbul’dan dünyaya örnek uygulamalar geliştirme zorunlulukları olduğunu vurgulayan İmamoğlu, şunları söyledi:

“Bu zorunluluk, en başta toplumun sıhhati ve huzuru için. Kadın, toplumda hak ettiği yeri bulmadığı taktirde, o toplumun huzurlu olacağına ben asla inanmıyorum. Ya da iyi bir ülke, üreten bir ülke olacağına da inanmıyorum. Zira, toplumun yarısı kadın. Böylesi bir ortamda, eşitliği sağlayacak mekanizmaları cesurca harekete geçirmek zorundayız.” 

BURADA DURMAK İSTEMİYORUZ

Özellikle kadın yöneticilerin artması konusunda hassas davrandıklarını ifade eden İmamoğlu, şu bilgileri verdi:

“Sadece 1 yılda İBB’de, kadın çalışan sayısındaki artış, 2000 kişi. 11 binden, 13 bine çıktı. Yüzde 18’e yakın bir artıştan bahsediyorum. Kadın yönetici artışı ise yüzde 20. Biz, burada da durmak istemiyoruz. Devam edeceğiz buna özel ilgi ve özel alakayla”

'ŞARTTIR'

Kadın istihdamının kurumsal ciddiyeti ve saygınlığı artırdığına dikkat çeken İmamoğlu, “Kurumumuzu eğer çağdaş bir seviyeye ulaştırmak istiyorsak, bu şarttır diye düşünüyoruz.” dedi.

AMACIMIZ YÜZDE 50’YE ERİŞMEK

İmamoğlu, katılımcıların kadın istihdamı konusunda 5 yıl sonrası için yaklaşımının ne olacağına yönelik soruysuna şu yanıtı verdi:

“Tabii amacımız, yüzde 50’ye erişmek. Ama yüzde 50’ye erişmek, bu kadar kısa zaman diliminde kolay mı? Elbette zor. Fakat elimizden geleni yapacağız. Şu anda ortaya koyduğumuz istatistikler bile çok kıymetli istatistikler. Bu hızla devam edersek, eminim ki, bence Türkiye’de, hatta dünyada çok sıkı bir orana sahip olacağımızı görüyorum görev dönemimizin sonunda. Bu hem Türkiye’ye hem de dünya çapındaki şehirlere anlatılacak bir motivasyon verisi olacaktır diye de altını çizmek isterim.”

FİDE MÜJDESİ

İmamoğlu, “Arıcılık ve tarımsal anlamda kadın girişimcileri desteklemek ve güçlendirmek adına proje yapılabilir mi” sorusunu ise şöyle yanıtladı:

“Aslında bu işbirliğini başlattık. Hatta geçen yıl sağladığımız 3 milyonun üzerindeki fide desteği, müthiş bir ivme kazandırdı. Bu ‘yok’ zamanda ailelerin bütçelerine inanılmaz katkılar sundu. Sunduğumuz fide desteğinde en önemli pay, aslında yine kadınlara düştü. Köyleri ziyaret ettiğimde, üreticilerin ciddi bir bölümü kadındı. Yüzlerindeki mutluluğu tarif edemem. Bu veya buna benzer tarım girişimleriyle ilgili süreci devam ettiriyoruz. Örneğin, inşallah yakında müjdeleyeceğiz; ilk defa burada söylemiş olalım: Yaklaşık 6 bin metrekareye yakın bir sera alanı oluşturuyoruz ve bu serada, inşallah kendi fidesini üreten bir şehir haline dönüşeceğiz. Bu adımları attık. Arıcılık ve tarımsal anlamda her türlü fikre açığız. Sıkı bir birimimiz var bu konuda. İştiraklerimizden İSYÖN’ü, tamamen tarım odaklı bir iştirak haline getirme çabası içerisindeyiz.”

Anka


PAYLAŞ