Anayasa Mahkemesi Soylu'dan sonra Bahçeli'nin hedefinde

Fotoğraf: AA

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun geçtiğimiz gün hedef aldığı AYM, bu sefer MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin hedefinde. Bahçeli, "Anayasa Mahkemesi de tüm unsurlarıyla yeniden masaya yatırılmalıdır. Tartışmaların odağı olmaktan çıkarılmış bir Yüce Mahkeme, deyim yerindeyse bir Divan-ı Ali kurulması Türkiye’nin gücüne güç katacaktır" dedi.

'YAPILANDIRILMALI'

AYM'nin yeni hükümet sisteminin doğasına uygun şekilde yeni baştan yapılandırılması gerektiğini söyleyen Bahçeli, "Anayasa Mahkemesi’nin son zamanlarda verdiği kararlar sancılı ve sakattır. Hak ihlalleri adı altında, milli haklara ve adalet duygusuna telafisi imkansız zararlar verilmektedir." ifadelerinde bulundu.

'PARLAMENTER SİSTEMİN BÜTÜN KAMBURLARINDAN AYIKLANMALI'

Bahçeli açıklamasında şu ifadelerde bulundu:

"Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nin bütün kurum ve kurallarıyla yerleşmesi temel gündem olmalıdır. Bu maksatla da yeni hükümet sistemi Parlamenter Sistemin bütün kamburlarından, bütün bağlarından, bütün engellerinden ayıklanmalı, arındırılmalıdır. Nihayetinde hakim ve havi hukuk sistemi mutlaka ele alınmalı, darbe dönemlerinin ürünü ve mirası olan yargı müessesleri demokratik bir içeriğe kavuşturulmalıdır. Özellikle Başkanlık Sistemiyle yönetilen ülkelerde yargının en üst organı olarak “Yüce Mahkeme” veya “Yüksek Mahkeme”ler yer almaktadır. Buna karşılık Parlamenter Sistemle yönetilen ülkelerde ise Anayasa Mahkemeleri bulunmaktadır. Hâlbuki ülkemizde tarihi nitelikli bir yönetim reformu yapılmış, egemenliğin yegane sahibi aziz Türk milleti 16 Nisan 2017’de Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’ni tercih etmiş, Parlamenter Sistem dönemi kapanmıştır. Milli bekamızı tehdit eden devasa sorunlara daha etkili karşılık Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’yle verilmektedir."

NE OLMUŞTU?

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu daha önce yaptığı bir açıklamada, AYM'nin "Şehirlerarası karayollarında gösteri yürüyüşleri düzenlenemez" hükmünü iptal etmesine ilişkin AYM Başkanı Arslan'a "Madem özgür bir ülkeyiz, ana caddelerde, sokaklarda özgürce yürüyüş hakkının ortadan kaldırılmasını onayladınız. Polis koruması almana gerek yok. Bisikletinle işe git gel bakalım. Anayasa Mahkemesi Başkanı'na söylüyorum kendi arabamla tek başına gitmeye ben varım. Sen var mısın?" demişti.

ARSLAN'DAN YANIT

Arslan ise yaptığı açıklamada isim vermeden Soylu'ya seslenerek "Kararlara yönelik bazı eleştirilerden görüyoruz ki kararlarımız okunmadan, bazen de okunduğu halde yeterince anlaşılmadan eleştirilmektedir. Sağlıklı bir eleştiri, okumayı ve okunanı doğru anlamayı gerektirmektedir" yanıtını vermişti.

SOYLU: AYM PKK BİLDİRİSİNE DÜŞÜNCE ÖZGÜRLÜĞÜ DİYOR

Bunun üzerine Soylu, açıklamalarına devam ederek AYM'nin "Barış Akdemisyenleri" için aldığı hak ihlali kararını eleştirerek, "Bir terör örgütü, bir PKK bildirisi bu. AYM bu bildiriye düşünce özgürlüğü diyor. AYM'nin aldığı bir kararı eleştirmek benim hakkım" demişti. 

FETÖ GÖNDERMESİ

Devamında ise şu ifadelerde bulunmuştu:

"AYM Başkanı, Polis Akademisi Başkanı'ydı. Aldığı komiser yardımcılarının yüzde 41'ini FETÖ'den ben ihraç ettim"

Tükenmez Haber


PAYLAŞ