'Burnu açıkta bırakmakla maske takmamak arasında fark yok'

AA

Çin'in Vuhan kentinde ortaya çıkan koronavirüs nedeni ile 1 milyon 12 bin 677 kişi hayatını kaybetti. Dünya genelinde koronavirüs teşhisi konulan kişi sayısı 33 milyon 844 bini aştı. Maske takmanın önemli olduğunu söyleyen uzmanlar, 'gerektiği gibi kullanılmazsa bir faydası olmadığı' konusunda uyarıda bulundu. Toronto Üniversitesi'nden enfeksiyon kontrol uzmanı epidemiyolojist Colin Furness, "Burnu açıkta bırakmakla maske takmamak arasında fark yok" ifadelerini kullandı.

'GEREKTİĞİ GİBİ TAKILMALI'

Kanada'da Toronto Ryerson Üniversitesi'nden epidemiyolojist Prof. Tim Sly, Covid-19 salgınıyla mücadelede maske takmanın büyük önem taşıdığına dikkat çekti. Prof. Tim Sly, "Ancak gerektiği gibi takılmalı. Yoksa hiçbir faydası olmaz. Bir anlamda yasak savmak için takılmış olur" dedi. Prof. Sly, "Araştırmalar, maske takmanın virüse karşı 2-3 kat daha fazla koruma sağladığına ve hastalık taşıyan kişinin virüsü yaymasının önlenmesinde çok daha etkili olduğuna işaret ediyor" ifadelerini kullandı.

'BURNU AÇIKTA BIRAKMAKLA MASKE TAKMAMAK ARASINDA FARK YOK'

Toronto Üniversitesi'nden enfeksiyon kontrol uzmanı epidemiyolojist Colin Furness da burnun açıkta bırakılması eğiliminin yaygınlaştığına dikkat çekerek, "Burnu açıkta bırakmakla maske takmamak arasında fark yok" diye konuştu. Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) yetkilileri de maskenin ağız, burun ve çeneyi kapayacak şekilde takılması ve yanlarda boşluk olmaması gerektiğini söylüyor.  Ayrıca takıldıktan sonra maskeye dokunulmamasını, çıkarılırken de ellerin yıkanmasını tavsiye ediliyor.

'MASKE TAKMAK COVİD-19 ENFEKSİYONUNUN DAHA HAFİF GEÇİRİLMESİNİ SAĞLAYABİLİR'

Uzmanlar, maskelerin konuşurken çıkarılmaması ve boyunda ya da kulağa asılmaması gerektiğine de dikkat çekiyor. Virüs, ağız ve burundan çıkan çok küçük damlacıkların ağız ve burundan solunmasıyla bulaşıyor. Geçen hafta ABD'de Kaliforniya Üniversitesi'nin sonuçlarını yayımladığı bir araştırma, maske takmanın Covid-19 enfeksiyonun daha hafif geçirilmesini sağlayabileceğini ortaya koymuştu. 

BBC Türkçe, Tükenmez Haber


PAYLAŞ