Demirtaş'la görüşen avukatın cezalandırılması istendi

Tutuklu Halkların Demokratik Partisi (HDP) eski Eş Başkanı Selahattin Demirtaş ile cezaevinde görüştüğü için 2016'da gözaltına alınan avukat Levent Pişkin'in yargılandığı davada, savcı mütalaasını dosyaya sundu. Mütalaasını açıklayan savcı, müvekkili Selahattin Demirtaş'la cezaevinde görüştüğü için yargılanan avukat Levent Pişkin’in 'örgüt üyeliği' ve 'örgüt propagandası' suçlamalarıyla cezalandırılmasını istedi.

SAVCI, AVUKAT PİŞKİN'İN 'ÖRGÜT PROPAGANDASI' VE 'ÖRGÜT ÜYELİĞİ' SUÇLAMALARIYLA CEZALANDIRILMASINI İSTEDİ

Bursa 8. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmanın sekizinci duruşmasında mütalaasını açıklayan Cumhuriyet Savcısı Seyfettin Baysal, Bursa Cumhuriyet Başsavcısı Gökhan Şen tarafından hazırlanan iddianamedeki ifadeleri aynen tekrar etti. Baysal, avukat Pişkin’in “örgüt propagandası” ve “örgüt üyeliği” suçlamalarıyla cezalandırılmasını istedi. Mahkeme, dosya kapsamında yargılanan sanıklara bir sonraki duruşmaya kadar esas hakkındaki mütalaaya karşı savunmalarını hazırlamaları içi süre vererek duruşmayı 18 Kasım, saat 9.30’a erteledi.

DEMİRTAŞ İLE AVUKATLIK KİMLİĞİNİ KULLANARAK CEZAEVİNDE GÖRÜŞE GİTMEKLE SUÇLANDI

Savcı Baysal mütalaasında, avukat Pişkin’i müvekkili Demirtaş ile avukatlık kimliğini kullanarak cezaevinde görüşe gitmekle suçladı. Esas hakkında mütalaada şu ifadeler yer aldı:

“Edirne F Tipi Cezaevinde tutuklu bulunan HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş ile avukatlık kimliğini kullanarak cezaevine görüşe giderek Demirtaş’tan Almanya menşeli Der Spiegel isimli dergide yayımlanmak üzere özellikle Almanya ülkesine ve Avrupa ülkelerine mesajını el yazısı ile şüpheli Kırkazak’ın avukat olması nedeniyle cezaevinden çıkışta herhangi bir sorun olmaması için kendi not defterine yazılması teklifini kabul ederek, Demirtaş’ın tutuklanması ile ilgili olarak uluslararası ortamda gündem oluşturarak, ülkemiz aleyhine uluslararası alanda lobi faaliyetlerinde bulunulmaya çalışılması eylemine katıldığı...”

'HDP İSTANBUL' İSİMLİ WHATSAPP GRUBUNA KAYITLI OLMASI SUÇ UNSURU SAYILDI

Savcı Baysal, Pişkin’in, “HDP İstanbul” isimli Whatsapp grubuna kayıtlı olmasını da suç unsuru sayarak, gruptaki konuşmalara mütalaasında yer verdi. Almanya’da haftalık olarak yayımlanan Der Spiegel dergisinin yapmış olduğu birçok haberin, “Türkiye devletine ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a hakaret içerdiği, ülkeyi aşağılayıcı, alay edici ve küçük düşürücü asılsız haberler yaptığı, ülke aleyhine kamuoyu oluşturarak uluslararası platformda ülkeyi itibarsızlaştırmayı amaçlayan yayın politikası yürüttüğü”nü iddia etti.

SELAHATTİN DEMİRTAŞ İLE GÖRÜŞMESİ SUÇ SAYILDI

Savcı, aynı dava kapsamında yargılanan avukatlar Ayşe Batumlu ve Cahit Kırkazak'ın da "örgüt üyeliği" ve "örgüt propagandası" suçlamalarıyla cezalandırılmalarını istedi. Savcı Baysal, Avukat Batumlu'ya istediği cezanın gerekçesini, Batumlu'nun katıldığı toplantılar, basın açıklamaları, eylemler ve dahil oduğu Whatsapp grupları olarak sıraladı. Esas hakkında mütalaada Kırkazak hakkında ise, katıldığı eylem ve etkinlikler ile dahil olduğu Whatsapp gruplarının yanı sıra avukatlık kimliğini kullanarak cezaevinde Selahattin Demirtaş ile görüşmesi suç sayıldı.

BİR SONRAKİ DURUŞMA 18 KASIM'DA GÖRÜLECEK

Savcı Baysal, davada yargılanan Pişkin, Kırkazak ve Batumlu'nun da aralarında bulunduğu 12 kişinin “örgütle bağlantısının bulunduğu, örgüt hiyerarşisine dahil olduğu, iradesini örgüt üst yönetimi ve liderinin iradesinin tekeline bıraktığı, böylece silahlı terör örgütü üyesi olduğu, yine sanığın terör örgütü propagandasını yapmak suçuna iştirak ettiği” iddialarıyla, Türk Ceza Kanunu (TCK) 314/2, Terörle Mücadele Kanunu'nın (TMK) 5/1, 3713 sayılı TMK'nın7/2-2-, TCK'nun 53, 54, 58, 63 maddeleri gereğince ayrı ayrı cezalandırılmalarını istedi. Bir sonraki duruşma 18 Kasım’da görülecek.

NE OLMUŞTU?

Tutuklu HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın avukatlığını üstlenen Pişkin, 14 Kasım 2016’da sabaha karşı saat 5.00’te İstanbul’da evine düzenlenen baskınla gözaltına alınmıştı.

Gözaltına alınmadan önce Takvim, Sabah, Ulusal Kanal gibi yerlerde yayınlanan bir haberde, Pişkin Demirtaş'ın mesajlarını propaganda amacıyla kullanılması için Almanya'da bir dergiye vereceği iddia edilmişti.

Avukat Pişkin, hakkındaki soruşturma Bursa’da başlatıldığı için 15 Kasım 2016'da Bursa’ya götürülmüş, savcıllıktaki ifadesinin ardından serbest bırakılmıştı.

İDDİANAME

Nisan 2017'de iddianameyi hazırlayan Bursa Cumhuriyet Başsavcısı Gökhan Şen, Avukat Pişkin’i, müvekkili Demirtaş ile avukatlık kimliğini kullanarak cezaevinde görüşe gitmekle, whatsapp konuşmalarıyla suçladı.

Bursa 8. Ağır Ceza Mahkemesine gönderilen 33 sayfalık iddianamede, dosya kapsamında yargılanan, Batumlu, Kırkazak ve Pişkin'in de aralarında bulunduğu 12 kişi “örgüt üyeliği” ve “örgüt propagandası” iddialarıyla suçlandı. 

LEVENT PİŞKİN HAKKINDA

Avukat, LGBTİ aktivisti. Özgürlükçü Hukukçular Derneği (ÖHD) üyesi. Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi mezunu. Boğaziçi Üniversitesi Atatürk İlkeleri ve İnkilap Tarihi Enstitüsü (ATA) yüksek lisans mezunu.

Bianet


PAYLAŞ