NASA'nın, SpaceX'le gerçekleştireceği yeni uzay görevinin tarihi belli oldu

NASA, SpaceX'le ortak planladığı yeni uzay görevini 31 Ekim Cumartesi günü gerçekleştirecek. Fırlatma misyonuna 4 astronot katılacak. Astronotlar Robert Behnken ve Douglas Hurley, 30 Mayıs Cumartesi günü SpaceX'in Falcon 9 roketiyle Uluslararası Uzay İstasyonu'na (UUİ) gönderilmişti.

31 EKİM'DE GÖKYÜZÜNE GÖNDERİLECEK

NASA'dan astronotlar Michael Hopkins, Victor Glover ve Shannon Walker'ın yanı sıra Japon Uzay Keşif Ajansı'ndan (JAXA) Soichi Noguchi'nin SpaceX tarafından tasarlanan Falcon 9 roketi ve Crew Dragon uzay aracıyla NASA'nın Kennedy Uzay Merkezi'nden 31 Ekim'de gökyüzüne gönderileceği belirtildi. Uluslararası Uzay İstasyonu'na (UUİ) gönderilecek astronotların burada NASA'dan Kate Rubins'in yanı sıra Roscosmos'tan Sergey Ryzhikov ve Sergey Kud-Sverchkov'a katılması öngörülüyor.

UZAY AJANSI MİSYONU 'TARİHİ BİR SÜREÇ' OLARAK NİTELEDİ

NASA'dan yapılan açıklamada fırlatmanın ardından astronotların yörüngedeki laboratuvarda 6 aylık bir bilim görevi için UUİ'ye ulaşmasının planlandığı kaydedildi. Misyonu "tarihi bir süreç" olarak niteleyen uzay ajansı, "Bu fırlatma, uluslararası bir mürettebatın Amerikan topraklarından NASA sertifikalı, ticari olarak sahip olunan ve işletilen bir Amerikan roketi ve uzay aracıyla gönderileceği ilk görev olacak" ifadesini kullandı. Fırlatma planı, NASA ve SpaceX'in 2011'den sonra ABD topraklarından ilk kez insanlı uzay uçuşu gerçekleştirdiği misyondan kısa süre sonra hayata geçirilmiş olacak.

BEHNKEN VE HURLEY, 30 MAYIS'TA SPACEX'İN FALCON 9 ROKETİYLE UUİ'YE GÖNDERİLMİŞTİ

Astronotlar Robert Behnken ve Douglas Hurley, 30 Mayıs'ta SpaceX'in Falcon 9 roketiyle UUİ'ye gönderilmişti. Crew Dragon uzay aracının ilk mürettebatlı test uçuşu olan SpaceX Demo-2 (SpaceX Demonstration Mission 2), aynı zamanda insanların bir SpaceX roketiyle uzaya fırlatıldığı ilk sefer olmuştu.

Independent Türkçe, Mirror
 


PAYLAŞ