Hitler'in en sevdiği sanatçılardan Breker'in kayıp heykeli bulundu

Adolf Hitler'in en sevdiği sanatçılardan Arno Breker'in kayıp mermer heykeli, Almanya'nın başkenti Berlin'deki Kunsthaus Dahlem Müzesi'nin bahçesinde bulundu. Müzenin yöneticisi Dorothea Schöne, "Tamamen şans eseri gerçekleşen bir keşifti" ifadelerini kullandı.

ABD BİRLİKLERİ TARAFINDAN GÖMÜLDÜĞÜ DÜŞÜNÜLÜYOR

75 yıl önce ABD birlikleri tarafından gömüldüğü düşünülen heykellerden biri, 1940’da yapılmış ve Romanichel ismini almıştı. Sanatçının en meşhur eserlerinden Romanichel’in, henüz tanımlanamayan ikinci bir mermer heykelle birlikte bulunduğu bildirildi.

'İKİ HEYKEL DE MUHTEMELEN GÖMÜLMEDEN ÖNCE BİRAZ HASAR GÖRDÜ'

Kunsthaus Dahlem'in yöneticisi Dorothea Schöne, ikinci eserin Romanichel tarzını yansıttığını ve bu nedenle söz konusu eserin de Breker’e ait olduğunu düşündüklerini belirtti. Müzeden gelen açıklamada iki heykelin de muhtemelen gömülmeden önce biraz hasar gördüğü ifade edildi. Eserler, müzedeki inşaat çalışmaları sırasında ortaya çıkarıldı.

'TAMAMEN ŞANS ESERİ GERÇEKLEŞEN BİR KEŞİFTİ'

Schöne, “Tamamen şans eseri gerçekleşen bir keşifti” dedi ve ekledi:

"Yeni yollar inşa ediyorduk. Yol inşaatı sırasında normalde 50 cm’den derin kazmamıza gerek kalmaz. Ama biz oluğu da değiştirmeye karar verdik ve heykeller binanın arkasından çıktı."

'BAŞI BENİ BÜYÜLEMİŞTİ'

II. Dünya Savaşı'ndan beri kayıp olan Romanichel, Breker’in 1920'lerde Paris'te tanıştığı genç bir Sinti’yi tasvir ediyor. Breker tanıştığı Sinti’yle ilgili “Başı beni büyülemişti” diye yazıyor. Sinti ve Romanlar, henüz 1936’da Nazi zulmüne maruz kalmıştı. Binlerce kişi toplama kamplarına gönderilmiş ve yaklaşık 500 bin kişi öldürülmüştü.

Independent Türkçe, The Art News Paper


PAYLAŞ