Rusya, Covid-19 aşısının seri üretimine başladı

Çin'in Vuhan kentinde ortaya çıkan koronavirüs nedeni ile Rusya'da 20 bin 722 kişi hayatını kaybetti. Ülkede 1 milyon 176 bin 286 kişiye koronavirüs teşhisi konuldu. Rusya Sağlık Bakanı Mihail Muraşko, Gamaleya Epidemiyoloji ve Mikrobiyoloji Ulusal Araştırma Merkezi'nin geliştirdiği koronavirüs aşısının seri üretimine başlandığını duyurdu.

'KLİNİK ARAŞTIRMA İZNİ VERİLDİ'

Rusya Devlet Viroloji ve Biyoteknoloji Araştırmaları Enstitüsü Vektor'un geliştirdiği ikinci Kovid-19 aşısının klinik araştırmalarında sonuna gelindiğini dile getiren Muraşko, ilgili evrakların incelenmeye teslim edildiğini belirtti. Muraşko, "Ek olarak meşhur Çumakov Enstitüsü’ne klinik araştırma izni verildi. Bu iki enstitü aşıyı farmokoloji uzmanlarının görüşüne sundu, bu süreç 3 hafta sürecek" dedi. 

PUTİN, 'KORONAVİRÜS AŞISI ÇALIŞMALARINAD MUTLU SONA ULAŞTIK' DEMİŞTİ

Daha önce Rusya Doğrudan Yatırım Fonu (RDIF), aşı üretim kapasitesinin ekim sonuna kadar birkaç milyon doza ulaşacağını, yıl sonuna kadar da 10 milyonu bulacağını açıklamıştı. Böylelikle Rusya'da isteyen herkese 6-9 ay içerisinde aşı olma fırsatı sunulacağı ifade edilmişti. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin 11 Ağustos’ta yaptığı açıklamada koronavirüs aşısı çalışmalarında mutlu sona ulaştıklarını belirterek, Rusya’nın Sputnik V adı verilen aşıyı geliştirdiğini duyurmuştu. 

Independent Türkçe, Sputnik, Tükenmez Haber


PAYLAŞ