'6 aydır bunu söylüyorduk, gerçekleri gizlediniz'

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, 'vaka ve hasta' kavramlarının ayrımına dikkat çekerken, günlük olarak paylaşılan tabloda, sadece semptom gösterenlerin yer aldığını ifade etti. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın açıklamalarına Türk Tabipler Birliği'nden (TTB) tepki geldi. TTB, sosyal medya platformu olan Twitter'dan yapmış olduğu paylaşımda, "6 aydır bunu söylüyorduk.  Süreci şeffaf yürütmediniz. Gerçekleri gizlediniz. Salgının yayılmasına engel olmadınız" ifadelerini kullandı.

Koca'nın açıklamasının ardından Twitter'da #VakaSayısıKaç etiketi gündem oldu
 
TTB'nin Twitter'dan yapmış olduğu paylaşım şöyle:

"Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, belirti göstermeyen ama testi pozitif çıkan vakaların günlük açıklanan tabloda yer almadığını açıkladı. 6 aydır bunu söylüyorduk.  Süreci şeffaf yürütmediniz. Gerçekleri gizlediniz. Salgının yayılmasına engel olmadınız."

FAHRETTİN KOCA NE DEMİŞTİ?

Koca, "Her vaka hasta değildir, testi pozitif olup semptom göstermeyen var. Bunlar çoğunluğu oluşturuyor. Günlük verilen, daha doğrusu hasta sayısı sadece hastaneye yatan hasta sayısı değildir. Hasta olarak semptomu olan kişilerden bahsediyoruz. Semptomu olan, hastanede yatmayan ve yatan kişileri günlük hasta sayısı olarak vermiş oluyoruz" diye konuştu.

Tükenmez Haber


 


ttb

PAYLAŞ