Disney'den salgın nedeniyle 28 bin çalışanını işten çıkarma kararı

AA

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) eğlence endüstrisinin en büyük şirketlerinden Walt Disney, koronavirüs salgını nedeniyle işçi sayısını azaltacağını duyurdu. Çin'in Vuhan kentinde ortaya çıkan koronavirüs nedeni ile 1 milyon 12 bin 677 kişi hayatını kaybetti. Dünya genelinde tespit edilen toplam vaka sayısı 33 milyon 844 bini aştı.

'BU BÜYÜKLÜKTE BİR KARAR KOLAY DEĞİL'

Disney'in California merkezli tema parklarının uzun süre kapatılması ve açık parklara olan sınırlı ziyaret, şirketi çalışan sayısını azaltmaya itti. Disney Parkları yöneticisi Josh D'Amaro, konuya ilişkin çalışanlarla paylaştığı mesajda, işten çıkarılacak 28 bin kişinin yaklaşık yüzde 67'sinin yarı zamanlı çalışanlar olacağını aktardı. Amerikalı yayın kuruluşu CNBC tarafından paylaşılan mesajda D'Amaro, "Tahmin edebileceğiniz gibi bu büyüklükte bir karar kolay değil" değerlendirmesinde bulundu.

'OYUNCU KADROMUZU ÜCRETSİZ İZNE ÇIKARDIK'

Yönetimin son birkaç aydır işten çıkarmaya gitmemek için çalıştığını belirten D'Amaro, "Giderleri azalttık, sermaye projelerini askıya aldık, destek ödemelerine devam ederken oyuncu kadromuzu ücretsiz izne çıkardık ve operasyonlarımızı olabildiğince verimli çalışacak şekilde değiştirdik, ancak bu kadar sınırlı kapasitede çalışırken tam kadroyu sürdüremeyiz" ifadelerini kullandı.

AA, Tükenmez Haber


PAYLAŞ