Sendika liderini işten atan IKEA protesto ediliyor

IKEA, İskoçya’da işçilerin haklarını savunan sendika liderini işten attığı için protesto ediliyor. İsveç Komünist Partisi’nin yayın organı haftalık Proletären gazetesinde yer alan habere göre, İskoç sendikaları Glasgow’da bulunan IKEA mağazası önünde, depolarda ve perakende sektöründe çalışan işçileri örgütleyen USDAW federasyonunun yöneticilerinden Richie Wenton’un işten atılmasını protesto etmek için eylem yapıyor.

12 yıldan beri IKEA’da çalışan Wenton şirketin çalışanların hastalık ödentilerini düşürme planlarını şirket yönetiminden önce iş arkadaşlarına açıklamakla suçlanıyor.

IKEA, 1 Eylül günü itibariyle bir yıl içinde iki defadan fazla hastalanan çalışanlarına yapacağı ödentileri haftada 95 paunda düşürdü.

“Gizli bilgileri sızdırmakla” suçlanan Richie Wenton’un işten atılmasına iş arkadaşları ve İskoçya sendikaları tepki gösterdi. Glasgow Live’e açıklama yapan College Union (UCU) işyerinin sendika temsilcisi Bryan Garvey, Wenton’un işten atılmasını sendikal harekete yönelik en büyük saldırılardan biri olarak değerlendirdi.

Medeni cesaret göstererek iş arkadaşlarının haklarını savunan bir işçi önderinin işten atıldığını belirten Garvey, “İşten atılma kararı geri alınmalı. Richie Wenton geri işine dönmeli ve IKEA çalışanlarına hastalık ödentilerini tam olarak ödemeli” dedi.

IKEA’YI BOYKOT ETME ÇAĞRISI

Haberde Glasgow’daki IKEA mağazasının önünde demir yolu, liman ve ulaşım işçileri federasyonu üyelerinin gerçekleştirdikleri dayanışma eyleminin resmine yer veriliyor. Federasyon, IKEA’nın müşterilerine işten atma ve hastalık ödentilerini düşürme kararını geri alıncaya kadar şirketi boykot etmeleri çağrısı yapıyor.

Bu arada mağazada çalışan işçiler, ortak bir açıklama yaparak  Richie Wenton geri işe alınmadığı ve hastalık sistemi eski hale getirilmediği takdirde USDAW’dan her türlü mücadeleyi örgütlemesini ve grev oylamasına gitmesini istedi.

Konu parlamentonun gündemine de taşındı. İskoçya Ulusal Partisi (SNP) Milletvekili Chris Stephens, 25 milletvekili ile birlikte İngiliz Parlamentosu’na verdiği önergede  Richie Wenton’un işten atılma kararının geri alınmasını istedi.

Evrensel


PAYLAŞ