Gözaltına alınan HDP'li siyasetçiler tutuklama talebiyle mahkemeye sevk edildi

Fotoğraf: MA

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından başlatılan 'Kobani soruşturması' kapsamında Halkların Demokratik Partisi (HDP) Merkez Yürütme Kurulu (MYK) üyeleri ve eski milletvekillerine yönelik operasyonlar kapsamında gözaltına alınan 20 kişinin savcılık ifadeleri tamamlandı. 20 kişi de tutuklama talebiyle mahkemeye sevk edildi.

SAVCILIK KORİDORUNA GAZETECİLER ALINMIYOR

Gözaltındaki siyasetçilerin Ankara Adliyesine getirilmelerinin ardından bulundukları koridorun giriş ve çıkışlarına polis barikat kurdu. Çok sayıda HDP'li milletvekili ve avukat da savcılık katında hazır bulunuyor. Savcılık koridoruna gazeteciler alınmıyor.

POLİSLER, ADLİYE ÖNÜNDEKİ GAZETECİLERİ OLUŞTURDUĞU BARİKATIN DIŞINA ÇIKARDI

Öte yandan saat 17.00 itibariyle adliye kapılarının önünde beklemek de savcılık tarafından yasaklandı. Polisler adliye önündeki gazetecileri oluşturduğu barikatın dışına çıkardı.

İfade işlemlerinin ardından emniyetten getirilen HDP Kars Belediye Eşbaşkanı Ayhan Bilgen, HDP eski Diyarbakır Milletvekili Altan Tan, eski milletvekili Ayla Akat Aka, İmralı Heyeti üyesi Sırrı Süreyya Önder, HDP eski MYK üyeleri Can Memiş ve Cihan Erdal ile beraber 20 kişi tutuklama talebiyle nöbetçi Sulh Ceza Hakimliği’ne sevk edildi.

GÖZALTINDA TUTULAN İSİMLER

Gözaltında tutulan isimler şöyle: "HDP Kars Belediye Eşbaşkanı Ayhan Bilgen, HDP MYK üyesi Alp Altınörs, HDP Dış İlişkiler Komisyonu üyesi Nazmi Gür, HDP eski Diyarbakır Milletvekili Altan Tan, eski milletvekili Ayla Akat Aka, BDP eski Eş Genel Başkanı ve milletvekili Emine Ayna, İmralı Heyeti üyesi Sırrı Süreyya Önder, HDP eski MYK üyeleri Bircan Yorulmaz, Gülfer Akkaya, Berfin Özgü Köse, Dilek Yağlı, Can Memiş, Günay Kubilay, Bülent Parmaksız, Pervin Oduncu, İsmail Şengün ve Cihan Erdal, HDP eski Genel Saymanı Zeki Çelik, HDP RTÜK üyesi Ali Ürküt ve eski milletvekili Prof. Dr. Emine Beyza Üstün."

HDP'Lİ GÜLÜM: BU BİR DARBE OPERASYONUDUR

Savcılık ifadelerini adliyeden takip eden HDP İstanbul Milletvekili Züleyha Gülüm şunları söyledi: 

"İfadeleri tek savcı alıyor, bu yüzden çok yavaş ilerliyor, işlem gece yarısına kadar sürebilir. İfadeler açısından şunları söyleyebilirim, bu bir darbe operasyonudur. Tam da böyle olduğu sorulan sorularla açığa çıkmış durumda. Suçlamaya konu olan hiçbir şey yok. Suçu ifade etme anlamında hiçbir delil niteliği ya da soru niteliği dahi yok. Siyasi operasyon olunca bir hukuki dayanak aramıyorlar. Hukuk araçsallaşmış durumda."

MA


HDP

PAYLAŞ