Yüksek Mahkeme: Subway'in sandviçleri ekmek değil

Fotoğraf: Subway

İrlanda’da yargıtay, Subway sandviçlerinde kullanılan hamurların ekmek kategorisine giremeyecek kadar şekerli olduğuna hükmetti. Connacht şehrindeki bir Subway bayisinin iddialarını değerlendiren yüksek mahkeme, bayinin sandviçlerin ekmek sayılması ve KDV’den muaf tutulması talebini reddetti.

GERİ ÖDENMESİNİ İSTEMİŞTİ

Söz konusu bayi, sandviç, çay ve kahve gibi hazır yiyeceklerin gerektirdiği standartları karşılamak zorunda olmadığını iddia etmişti. Bu iddiayla mahkemeye başvuran bayi, sandviçlerinin temel gıda sayılmasını ve geçmiş yıllarda yatırdığı vergilerin de geri ödenmesini istemişti.

İrlanda’da temel gıda maddelerinden KDV alınmıyor. 1972’de çıkan vergi kanununa göre, bir şirketin ekmeğe KDV ödememesi için, ekmeğin şeker ve yağ oranı, un oranının en fazla yüzde ikisine denk gelmeli.

YÜZDE 10 ŞEKER

Ancak Subway, sandviçlerin, un oranının yüzde 10’una denk miktarda şeker içerdiğini bildirdi. 5 yargıçtan oluşan kurul, firmaya maddi kazanç sağlayacak bu başvuruyu reddetti ve Subway sandviçlerinin ekmek olmadığına karar verdi.

Yargıç Donal O’Donnell, yasadaki ekmek tanımının, ekmeğin, kurabiye veya kek gibi nişasta içeren diğer unlu mamullerden ayırt edilebilmesi için yapıldığını vurguladı.
 

Independent Turkish, NY Post


PAYLAŞ