Servet Turgut'un taziyesine polis müdahalesi

DTK, HDP ve DBP heyeti, helikopterden atıldığı belirtilien Servet Turgut'un taziyesine katıldı. Polis, taziye evine gelerek müdahalede bulundu.

ÇEKİME ENGEL GİRİŞİMİ
 
Demokratik Toplum Knogresi (DTK) Eş Başkanı Berdan Öztürk, Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Eş Genel Başkanı Saliha Aydeniz ve HDP’li milletvekilleri, helikopterden atıldığı belirtilen ve önceki gün yaşamını yitiren Servet Turgut'un taziyesine katıldı. Taziyede HDP'li Hüda Kaya aileye taziye dileklerinde bulunmak için konuşmaya başladığı esnada polis, müdahalede bulundu. Polis, taziyede konuşma yapılmasına izin vermeyeceklerini belirterek, ziyareti görüntülemek isteyen gazetecilere de müdahale edilerek çekim yapmalarını engelleme girişiminde bulundu.  
 
POLİS VE HDP’LİLER ARASINDA TARTIŞMA
 
Yaşanan tartışmada polis, taziyenin devam etmesi durumunda gözaltı yapacaklarını söyledi. Bunun üzerine HDP’liler ile polis arasında tartışma yaşandı.
Bu sırada polis, Kaya'ya "Ya dinden çıkarma, dur bi" dedi.

DBP'li Aydeniz'in polise elini doğrultarak "katilsiniz" demesi üzerine polis "O parmağını senin..." diyerek yanıt verdi.

Aydeniz, “İnsana saygınız olsaydı taziyeye böyle girmezdiniz. Duaya saygısı olanlar buraya silahlı giremezler. İslamiyet’e de dine de saygısızsınız” dedi.

Polis ise aileye, “Taziyeyi derhal bitirin” uyarısında bulundu. Ardından HDP’liler tekrar taziyede oturmaya devam etti. 

NE OLMUŞTU?

11 Eylül'de Van'ın Çatak ilçesindeki operasyonda çiftçi Servet Turgut ve Osman Şiban gözaltına alınmıştı. İki gün sonra Van Bölge Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nin yoğun bakım ünitesinde tedavi altında oldukları ortaya çıkan iki yurttaşın işkence edilerek helikopterden atıldığı görgü tanıkları tarafından belirtilmişti. Hastane raporunda ise yüksekten düştükleri kaydedilmişti. Van Valiliği ise yaptığı açıklamada 'kayalıklardan düştüler' ifadelerinde bulunmuştu.

MA, Tükenmez Haber
 


PAYLAŞ