'Çoklu Baro' tasarısını protesto eden avukatlara soruşturma

TÜKENMEZ HABER - Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, 3 Temmuz’da Ankara Adliyesi’nde gerçekleştirilen ‘çoklu baro’ eylemine katılan avukatlara soruşturma açtı.

Savcılık soruşturma gerekçesinde, "Ankara Barosu Başkanlığı tarafından 3 Temmuz Cuma günü Anıtpark’ta miting düzenlenmesi taleplerinin İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu 2020/57 sayılı kararı nedeniyle Ankara Valiliği tarafından uygun görülmemesini protesto etmek amacıyla il ve il dışından gelen baro başkanları ve temsilcilerinin katılımıyla Ankara Adliyesi önünde gerçekleştirilen kanuna aykırı eylem" ifadelerini kullandı.

Aralarında avukatların da bulunduğu çeşitli illerden 23 kişinin yer aldığı dosyada, ‘Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanununa Muhalefet’ suçlaması da yer alıyor.

Avukatlardan edindiğimiz bilgiye göre soruşturmaya gizlilik kararı kondu.

'ANKARA BAROSU OLARAK DOSYAYA MÜDAHİL OLACAĞIZ'

Tükenmez Haber’e konuşan Ankara Baro Başkanı Erinç Sağkan, "Ankara Barosu olarak, dosyaya müdahil olacağız, meslektaşlarımızın yanındayız" dedi.

"Soruşturma açılan avukatlara hangi delillerle ulaşıldı?" diye soran Erinç Sağkan sözlerine şöyle devam etti;

“Soruşturma açılırken hangi deliller toplanmış, hangi delillerden isimleri belirtilen avukatlara ulaşılmış bunların hiçbirisi belirli değil. O gün Ankara Adliyesi önünde avukatların gelmesinin nedeni Ankara Barosu’nun davetidir. Meslektaşlarımız, bizim davetimizle geldiler. Haliyle biz Ankara Barosu olarak meslektaşlarımızın yanında olacağız.”

'HUKUK DEVLETİ İÇERİSİNDE KABUL EDİLEMEZ'

Soruşturmayı ‘göz dağı’ olarak yorumlayan Erinç Sağkan şöyle konuştu;

“Diğer taraftan bakıldığında şüpheli sıfat üzerlerine istinat edilen meslektaşlarımıza hangi dellirlerle ulaşıldığı gibi çok ciddi sorular var. En temel haklarını arayan avukatların hiçbir şekilde suç içeren eylem içerisinde olmamalarına rağmen sadece göz dağı vermek amacıyla soruşturma başlatılması bir göz dağıdır. Bu soruşturma hukuk devleti içerisinde kabul edilemez”

NE OLMUŞTU?

‘Çoklu baro’ yasa teklifine karşı baroların ve avukatların düzenlemek istediği ‘savunma mitingi’ Ankara Valiliği tarafından ‘pandemi’ gerekçesiyle yasaklanmıştı.

Valilik tarafından alınan kararı protesto eden binlerce avukat Ankara Adliyesi önünde toplanmıştı.

Avukatların Meclis’e yürümesine engel olmak isteyen polis biber gazı sıkmış, bazı avukatlar da yaralanmış, bazı kişiler de gözaltına alınmıştı.


PAYLAŞ

DİĞER YAZARLAR