HDP'nin son il belediyesine de kayyım atandı

Fotoğraf: AA

DAHA FAZLA OKU

6 yıl sonra açılan Kobani eylemleri soruşturması kapsamında tutuklan Kars Belediyesi Eş Başkanı Ayhan Bilgen, İçişleri Bakanlığı tarafından görevinden uzaklaştırıldı. Kars Valisi Türker Öksüz, kayyım olarak atandı.Böylece HDP'nin son il belediyesine de kayyım atanmış oldu.

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, Bilgen'in, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığının soruşturması kapsamında "Devletin birliğini ve ülke bütünlüğünü bozma" suçundan tutuklandığı belirtildi.

Bilgen'in, Anayasa'nın 127. maddesi ile 5393 sayılı Belediye Kanunu'nun 47. maddesi gereğince İçişleri Bakanlığının onayı ile geçici tedbir olarak görevden uzaklaştırıldığı aktarılan açıklamada, aynı Kanunun 45. maddesinde, "Ancak, belediye başkanı veya başkan vekili ya da meclis üyesinin terör veya terör örgütlerine yardım ve yataklık suçları sebebiyle görevden uzaklaştırılması veya tutuklanması ya da kamu hizmetinden yasaklanması veya başkanlık sıfatı veya meclis üyeliğinin sona ermesi hallerinde 46. maddedeki makamlarca belediye başkanı veya başkan vekili ya da meclis üyesi görevlendirilir. Görevlendirilecek kişinin seçilme yeterliğine sahip olması şarttır." hükmünün yer aldığı belirtildi.

EŞ BAŞKAN ALACA ÖNCEKİ GÜN GÖZALTINA ALINMIŞTI

Önceki gün, Kars'ta belediye yöneticilerine yönelik yapılan operasyonda aralarında  Kars Belediyesi Eş Başkanı Şevin Alaca, Belediye Başkan Yardımcısı Muazzez Çağrıtekinci, HDP İl Başkanı Cengiz Anlı‘nın da bulunduğu de 19 kişi gözaltına alınmıştı.

BİLGEN AÇIKLAMA YAPMIŞTI

İfadeye gitmeden önce sosyal medya hesabından belediye başkanlığı görevinden istifa edeceğini duyuran Bilgen, Meclis'teki partilerin uzlaşarak yeni bir yönetim oluşturabileceğini belirtmişti.

'KAYYIM ATANMAMIŞ OLURSA İSTİFA EDECEĞİM' DEMİŞTİ

Bilgen, "Keyfi gözaltılarla bir şehrin iradesi ile oynanmasına izin vermem. İster tutuklayın, ister serbest bırakın, gözaltı sürem bitene kadar kayyım atanmamış olursa Belediye Başkanlığı görevimden istifa edeceğim." demişti. Bilgen söz konusu açıklamasında şunları kaydetmişti:

"Ben demokrasicilik oynanacak yaşı geçtim. Türkiye’nin koşulları da oyun oynanacak bir ortama sahip değil. Keyfi gözaltılarla bir şehrin iradesi ile oynanmasına izin vermem. İster tutuklayın, ister serbest bırakın, gözaltı sürem bitene kadar kayyım atanmamış olursa Belediye Başkanlığı görevimden istifa edeceğim. Kars, kendisini yönetecek liyakattadır. 1,5 yıldır oy birliği ile karar alma olgunluğu gösteren bir mecliste 5 parti uzlaşarak yeni bir yönetim oluşturabilir. Herkes seçimlerde şehri yönetmeye talip olduğuna göre şimdi kimse sorumluluktan kaçmamalıdır. Bu bir mevzinin terkedilmesi değil, seçim kampanyasında söylediğimiz gibi ortak yönetimle demokrasi sınavının verilmesidir. Tutuklanırsam 3. kitabımı yazmak, tutuklanmazsam kooperatif çalışmalarına katkı sunmak, Belediye Başkanlığından daha az önemli değildir. Bu süreçte bize oy veren vermeyen tüm hemşerilerime, başta saha personeli olmak üzere tüm çalışma arkadaşlarıma TEŞEKKÜR ederim. Kars’ta bir kadın Belediye Başkanı ile yola devam edilirse, sadece siyasal değil, toplumsal bir eşik aşılmış olur. Hiçbir şey eskisi gibi OLMAMALI!"

Tükenmez Haber

DAHA FAZLA OKU


PAYLAŞ