Kayyım belediye binası önünde namaz kıldı

Kars Belediyesi'ne kayyım olarak atanan Türker Öksüz, binaya geldikten sonra belediye binası önünde namaz kıldı. Sosyal medyada görüntülerin tartışma yaratması üzerine belediye binasının yakınında cami bulunduğu, koronavirüs tedbirleri kapsamında dışarıda kılmak durumunda olduğu öne sürüldü.

HDP'NİN SON İL BELEDİYESİ'YDİ

6 yıl sonra açılan Kobani eylemleri soruşturması kapsamında tutuklan Kars Belediyesi Eş Başkanı Ayhan Bilgen, İçişleri Bakanlığı tarafından görevinden uzaklaştırıldı. Kars Valisi Türker Öksüz, kayyım olarak atandı.Böylece HDP'nin son il belediyesine de kayyım atanmış oldu.

BELEDİYE'YE GELDİĞİ GÖRÜNTÜLER

Öksüz'ün belediye binasına yoğun güvenlik önlemleri altında girdiği anlar böyle görüntülendi.

POLİS MÜADAHALE ETTİ

Öte yandan belediye önünde açıklama yapmak isteyen HDP'liHabil Eksik ve Dersim Dağ’a polis müdahale etti.

NE OLMUŞTU?

Kars Belediyesi Başkanı Ayhan Bilgen, tutuklandıktan sonra Kars Belediyesi'ne kayyım atandığı duyurulmuştu. Gözaltında ifadeye gitmeden önce sosyal medya hesabından belediye başkanlığı görevinden istifa edeceğini duyuran Bilgen, Meclis'teki partilerin uzlaşarak yeni bir yönetim oluşturabileceğini belirtmişti. Bu gelişmenin ardından Kars Belediyesi Eş Başkanı Şevin Alaca'nın da aralarında bulunduğu çok sayıda HDP'li belediye yöneticisi gözaltına alınmıştı.

'KAYYIM ATANMAMIŞ OLURSA İSTİFA EDECEĞİM' DEMİŞTİ

Bilgen, "Keyfi gözaltılarla bir şehrin iradesi ile oynanmasına izin vermem. İster tutuklayın, ister serbest bırakın, gözaltı sürem bitene kadar kayyım atanmamış olursa Belediye Başkanlığı görevimden istifa edeceğim." demişti. Bilgen söz konusu açıklamasında şunları kaydetmişti:

"Ben demokrasicilik oynanacak yaşı geçtim. Türkiye’nin koşulları da oyun oynanacak bir ortama sahip değil. Keyfi gözaltılarla bir şehrin iradesi ile oynanmasına izin vermem.

İster tutuklayın, ister serbest bırakın, gözaltı sürem bitene kadar kayyım atanmamış olursa Belediye Başkanlığı görevimden istifa edeceğim.

Kars, kendisini yönetecek liyakattadır. 1,5 yıldır oy birliği ile karar alma olgunluğu gösteren bir mecliste 5 parti uzlaşarak yeni bir yönetim oluşturabilir. 

Kars’ta bir kadın Belediye Başkanı ile yola devam edilirse, sadece siyasal değil, toplumsal bir eşik aşılmış olur. Hiçbir şey eskisi gibi OLMAMALI!"

MA, Tükenmez Haber


PAYLAŞ