Kars Belediyesi önünde HDP'li vekillere müdahale

Kars Belediye Başkanı Ayhan Bilgen'in yerine Kars Valisi Türker Öksüz'ün kayyum olarak atanmasına ilişkin açıklama yapmak isteyen HDP'li vekiller Habip Eksik ve Dersim Dağ'a polis müdahale etti.

KAYYIM NAMAZ KILDI

Öte yandan Öksüz'ün belediye binasına girdikten sonra binanın önünde namaz kılması dikkat çekti.

NE OLMUŞTU?

Kars Belediyesi Başkanı Ayhan Bilgen, tutuklandıktan sonra Kars Belediyesi'ne kayyım atandığı duyurulmuştu. Gözaltında ifadeye gitmeden önce sosyal medya hesabından belediye başkanlığı görevinden istifa edeceğini duyuran Bilgen, Meclis'teki partilerin uzlaşarak yeni bir yönetim oluşturabileceğini belirtmişti. Bu gelişmenin ardından Kars Belediyesi Eş Başkanı Şevin Alaca'nın da aralarında bulunduğu çok sayıda HDP'li belediye yöneticisi gözaltına alınmıştı.

'KAYYIM ATANMAMIŞ OLURSA İSTİFA EDECEĞİM' DEMİŞTİ

Bilgen, "Keyfi gözaltılarla bir şehrin iradesi ile oynanmasına izin vermem. İster tutuklayın, ister serbest bırakın, gözaltı sürem bitene kadar kayyım atanmamış olursa Belediye Başkanlığı görevimden istifa edeceğim." demişti. Bilgen söz konusu açıklamasında şunları kaydetmişti:

"Ben demokrasicilik oynanacak yaşı geçtim. Türkiye’nin koşulları da oyun oynanacak bir ortama sahip değil. Keyfi gözaltılarla bir şehrin iradesi ile oynanmasına izin vermem. İster tutuklayın, ister serbest bırakın, gözaltı sürem bitene kadar kayyım atanmamış olursa Belediye Başkanlığı görevimden istifa edeceğim. Kars, kendisini yönetecek liyakattadır. 1,5 yıldır oy birliği ile karar alma olgunluğu gösteren bir mecliste 5 parti uzlaşarak yeni bir yönetim oluşturabilir. Herkes seçimlerde şehri yönetmeye talip olduğuna göre şimdi kimse sorumluluktan kaçmamalıdır. Bu bir mevzinin terkedilmesi değil, seçim kampanyasında söylediğimiz gibi ortak yönetimle demokrasi sınavının verilmesidir. Tutuklanırsam 3. kitabımı yazmak, tutuklanmazsam kooperatif çalışmalarına katkı sunmak, Belediye Başkanlığından daha az önemli değildir. Bu süreçte bize oy veren vermeyen tüm hemşerilerime, başta saha personeli olmak üzere tüm çalışma arkadaşlarıma TEŞEKKÜR ederim. Kars’ta bir kadın Belediye Başkanı ile yola devam edilirse, sadece siyasal değil, toplumsal bir eşik aşılmış olur. Hiçbir şey eskisi gibi OLMAMALI!"

Artı Gerçek, Tükenmez Haber


PAYLAŞ