AK Parti muhafazakâr Kürtleri hepten kaybedebilir

Kürt seçmenin çoğunlukta olduğu şehirlerde HDP’ye alternatif oluşturabilen tek parti AK Parti’ydi.

Cumhur İttifakı kurulunca AK Parti’nin bölgedeki oylarının azalabileceği söylendi ama büyük bir kayıp yaşamadılar.

Bunun sebebi muhafazakâr hassasiyetleri Kürt kimliğinin önünde duran, Erdoğan ile İslami çizgide buluşan ve daha önemlisi PKK’ya karşı olan Kürt seçmenin, Millet İttifakı’na kendini yakın hissetmiyor oluşuydu muhtemelen.

Önümüzdeki seçimde bu durumu değiştirecek önemli iki faktör çıktı ortaya.

Birincisi, Kürt seçmenin oyuna talip iki yeni muhafazakâr parti kuruldu. Deva da Gelecek de bölge örgütlenmesini bu hassasiyete göre dizayn ediyor, etkili isimleri kadrolarına katmaya çalışıyor. Hatta duyduğum bir kulise göre geçen ay Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın önüne giden bir ankette Deva Partisi’nin oyu yüksek bir oran çıkmış. Nedeni de muhafazakâr Kürt seçmenden gelen desteğe bağlanmış.

İkincisi, Kobani eylemlerinden 6 yıl sonra başlatılan ikinci dalga operasyonda HDP’lilerin tutuklanması bölgede karamsar bir atmosfer yarattı. Bu operasyonun siyaseten İyi Parti’yi sıkıştıracağını, muhalefet bloğundaki yarılmayı kaşıyacağını düşünen yorumcular oldu. Kısa vadede belki onlar haklı çıkar. Fakat HDP’nin kapatılması gündeme gelirse tam tersi etki yaratır. Muhalefet mağdur ve mazlum durumuna düşen HDP’ye demokratik gerekçelerle destek çıkar, Kürt seçmenin oyu da tamamen muhalefet bloğu içinde kalır.

Özellikle yeni kurulan partilerin muhafazakâr Kürt seçmenin oyunun yönünü tamamen değiştirmesi ve AK Parti’nin muhafazakâr Kürt oylarını hepten kaybetmesi ihtimali her geçen gün artıyor.

İlyas Salman, Şener Şen ve dik duruş...

İlyas Salman’ın Şener Şen hakkında “Keşke ortaya çıksa...” dediğini duyunca önce sinemayı kastediyor zannettim.

 “Filmlerde, dizilerde pek göremiyoruz, oyunculuğundan mahrum kalıyoruz” diye sitem ediyor herhalde dedim.

Meğer politik bir sataşmaymış.

Halk TV’de katıldığı bir yayında "Keşke ortaya çıksa da günümüz Türkiye’sinde biraz gerçeklerden bahsetse. Bir dik duruşu olsa. Dik duruşu var ama kendine de saklıyor onu. Tuttuğu takımı bile gizliyor" demiş.

Kusura bakmayın ama Türkiye gibi kutuplaşmış bir ülkede, iki mahallenin trolleri de birilerine saldırmak için tetikte av beklerken oyunculuğu ile her kesim tarafından sevilen Şener Şen’den siyasi yorumlar yapmasını beklemek düpedüz haksızlıktır.

Canı isterse yapar istemezse yapmaz kardeşim size ne?

Nasıl ki bir sanatçının siyasi görüşlerini özgürce açıklamasına saygı duyuyorsak, kabuğuna çekilip huzur aramasına da saygı duymalıyız.

Ayrıca bu zamanda asıl dik duruş, bir mahalleyi arkasına alma kolaycılığına kaçmadan üstüne vazife olan işi doğru düzgünce yapmaktır belki de...

Şener Şen’in üstüne asıl vazife olan oyunculuğu iyi yaptığından da kimsenin şüphesi yoktur sanırım... 

Bu yazı Habertürk’ten alınmıştır


PAYLAŞ

DİĞER YAZARLAR