Kars'ta gözaltına alınanlardan üçü tutuklandı

Kars’ta HDP’li siyasetçilerle birlikte gözaltına alınan kişilerden 6’sı mahkemeye sevk edildi. 3 kişi tutuklanırken, 3 kişi de adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı. Kars'ta 1 Ekim’de yapılan ev baskınlarında gözaltına alınan isimlerden Zorba Baskutlu, Hazal Agdeve ve İzzet Artuğ tutuklandı.

Savcılıktan ifadelerini veren Demokrat Haber muhabiri Selda Manduz, siyasetçiler Hazal Ağdeve, İzzet Altig tutuklama talebiyle; Sabri Avag, Adem Karataş ve Zorba Başkutlu ise “adli kontrol şartı” istemiyle Kars Sulh Ceza Sorgu Hakimliği'ne sevk edildi.  Mahkeme Baskutlu, Agdeve, Artuğ hakkında tutuklama kararı verdi. Karataş, Manduz ve Avağ ise adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı. Tutuklananlar Kars Cezaevi'ne götürüldü.

NE OLMUŞTU?

HPD’ye yönelik 25 Eylül günü yapılan “Kobani soruşturması” operasyonunda gözaltına alınan Kars Belediye Eşbaşkanı Ayhan Bilgen ise, 2 Ekim sabah saatlerinde tutuklanmıştı. Ardından Kars Belediye Eşbaşkanı Şevin Alaca’nın da aralarında bulunduğu 21 kişi, 1 Ekim’de Halkların Demokratik Partisi (HDP) ve belediye yöneticilerine yönelik yapılan operasyonda gözaltına alınmıştı. Sonrasında ise belediyeye İçişleri Bakanlığı kararıyla Vali Türker Öksüz kayyım olarak atanmıştı. 

MA, Tükenmez Haber


PAYLAŞ