Deep water solo sporunun yeni adresi Suluada

Antalya'daki Suluada, deep water solo sporunun son yıllardaki yeni adresi haline geldi / Fotoğraflar: AA
Suluada, denizden yükselen kayalıklara, ekipmansız sadece tırmanış ayakkabısı ile çıkılan ve sonrasında denize atlama şeklinde yapılan "deep water solo" sporuna doğal bir ortam sağlıyor. Bölgede 20 yıldır dalış, tırmanış ve kayak rehberliği yapan eğitmen Metin Yılmaz, Adrasan'da popüler bir yer olan Suluada'nın oldukça temiz bir denize sahip olduğunu söyledi.
Bu özelliği nedeniyle Suluada'nın serbest dalışa uygun olduğunu anlatan Yılmaz, "Bu noktada serbest tırmanış yapıp düşmeyi planlıyoruz, buna 'deep water solo' diyoruz. Tam olarak Türkçe'ye çevirmesi çok zor. Malzemesiz, tırmanış ayakkabısıyla yapılan bir spor. Bazen de yanımızda havlu veya elimizi kurulayacak bir malzeme alıyoruz." dedi.Suluada dışında deep water solo sporunu yaptıkları başka bir bölgenin daha olduğunu aktaran Yılmaz, "Burası üst seviye tırmanıcılar için oldukça güzel bir yer. Antalya tırmanış rehberi diye bir kitabımız var. O kitapta da bu bölgeyi tanıtıyoruz" dedi.
Yılmaz, "Bu bölgede her seviyede tırmanış öyle zevkli ki dalış, tırmanış ve serbest dalış yapılabiliyor. Sadece deep water solo için Antalya'ya gelen yerli ve yabancı turistler var. Şu ana Northface ve Redbull ekiplerinin dünyaca ünlü tırmanıcıları Suluada'ya geldi." şeklinde konuştu. Kadir'in Ağaç Evleri'nin işletmecisi Kadir Kaya da 35 yıl önce Olimpos bölgesine gelerek, doğanın içinde, doğal şekilde yaşamaya başladığını ve buradaki tarihi dokuyu bozmadan bölgeyi de koruduklarını anlattı.
Kaya, sözlerine şöyle devam etti: " Avrupa'nın burada en büyük tırmanış rotasını açarak, Fransızların, dünyaca ünlü doğa sporları mağazasıyla deep water solo organizasyonu yaptık ve en ünlü sporcularla buluştuk. Bölge hem deniz hem dağ hem de doğa olarak güzel. Suluada bölgenin en güzel dünyaca ünlü denizlerinden biri konumunda. Suluada'da deep water solo için uygun kaya yapıları var. Suluada'daki mağaraların görüntüsü masmavi. Denizin altında  mükemmel bir görüntü ortaya çıkıyor." 


 


PAYLAŞ