Karaya vuran balina iskeleti İstanbul'a getirildi

14 Ağustos tarihinde Antalya'nın Kumluca ilçesi sahilinde karaya vurduktan sonra gömülen yaklaşık 13 metre boyundaki balinayla ilgili konuşan İstanbul Üniversitesi Su Bilimleri Fakültesi Öğretim Üyesi ve Türk Deniz Araştırmaları Vakfı (TÜDAV) Başkanı Prof. Dr. Bayram Öztürk, "Çıkartma işlemi sırasında hiçbir kemiğe zarar gelmemesi için çok dikkatli çalıştık" dedi.
Öztürk, balinayı çıkartırken hayvanın midesinde ana besin kaynağı olan kafadan bacaklıların çeneleri ile plastik çöpler bulduklarını söyledi.
Son yıllarda denizel çöplerin bütün deniz canlıları için büyük bir tehdit oluşturmaya başladığını ifade eden Öztürk, "Hayvanın ölüm sebebini bilmiyoruz ama Akdeniz'in dalış rekortmenlerinden biri olan bu türün bile deniz çöplerine karşı savunmasız olduğunu görmek çok üzücü" ifadelerini kullandı.
Prof. Öztürk, "Akdeniz'de dünya okyanuslarından ayrı bir alt popülasyonu olan bu türün nesli tehlike altında. Bu tehditlerin başında gemi kaynaklı çarpışmalar ve kullanımı yasak olan akıntı ağları geliyor" dedi. İspermeçet balinası olarak da bilinen bu tür, Türkiye sularında daha sık Fethiye-Antalya ve Çeşme-Sığacık açıklarında görülüyor. AA

PAYLAŞ